Yükleniyor...

Çin Suçluluları Takip Etmek için Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

En az iki Çin kentinde şartlı tahliye edilen suçluların takip edilmesi için Blockchain teknolojisi kullanılıyor.

in Suçlu Blockchain Teknolojisi

En az iki Çin kentinde şartlı tahliye edilen suçluların takip edilmesi için Blockchain teknolojisi kullanılıyor. Mayıs ayına ait bir raporda, Foshan kentindeki yetkililerin ayak bileklerine takılan kelepçe sistemlerini batı ülkelerine benzer hale getirmek istedikleri dile getiriliyordu.

Foshan (Guangdong) ile aynı eyalette bulunan Zhongshan şehrinde, daha önce söz konusu olan batı tipi kelepçe sisteminin ötesine geçildiği ve sınırların aşıldığı belirtiliyor. Görünüşe göre Çin’in iki kentinde şartlı tahliye edilen suçluların ayaklarındaki kelepçelerle takip edilmesi ve yerlerinin bilinmesinden öte daha fazlası yapılıyor.

People’s Daily’nin Facebook paylaşımında konuyla ilgili ayrıntılar veriliyor:

Pazartesi günü Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan Foshan kentinde ülkenin ilk Blockchain tabanlı toplum düzeltme hizmet sisteminin Chancheng bölgesindeki suçluları gerçek zamanlı olarak takip edileceği duyuruldu. […] Sistem, yerel polis, savcı ve mahkeme yetkililerinin gerçek zamanlı verileri almalarını ve yetkililerin daha iyi denetim ve hizmet sunma hizmetlerini koordine etmelerini sağlıyor.

Başka bir haber ise sistemin bir çeşit akıllı sinir ağı bileşenine sahip olduğunu gösteriyor:

Yeni sistem, toplum suçlularının yeniden suç işleme olasılığını tespit etmek için veri analizini de kullanabilir. Sistemdeki arkaplan veri analizi sayesinde, topluluk mahkumlarının eylem durumları açıkça görülebilir.

Şartlı tahliye ile serbest bırakılan suçluların Blockchain teknolojisi ile takip edilmesinin birçok faydası söz konusu. Suçluya ait veriler görevlililere düzenli olarak rapor ediliyor ve insan kaynaklı denetim veya raporlama aksaklıkları ortadan kalkıyor.

Programın teknik detayları henüz halka açık bir şekilde açıklanmadı. Çin’in uyguladığı bu program ile Blockchain kavramının çok yönlülüğü açıkça ortaya konuluyor. Özellikle suçlulara ait verilerin değişmez veya yönetilemez dağıtılmış defterlere kayıt edilecek olması işin son derece sağlıklı olmasını sağlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner