Yükleniyor...

Coinbase CEO’su Brian Armstrong: Bitcoin’de 3. Aşamaya Geçildi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasıyla Başkan Trump'ı destekleyerek “Bitcoin gibi kripto paralar, siber suç, vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, yasa dışı uyuşturucular ve insan kaçakçılığı gibi milyonlarca dolarlık yasa dışı faaliyetleri desteklemek için kullanıldı.

Coinbase CEO Brian Armstrong Bitcoin

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasıyla Başkan Trump’ı destekleyerek “Bitcoin gibi kripto paralar, siber suç, vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, yasa dışı uyuşturucular ve insan kaçakçılığı gibi milyonlarca dolarlık yasa dışı faaliyetleri desteklemek için kullanıldı.” açıklamasında bulunmuştu.

Bitcoin’i “ulusal bir güvenlik sorunu” olarak gördüklerini söyleyen Munchin, dün gece yaptığı konuşmada ise Bitcoin için çok çok sıkı düzenlemeler getireceklerinin sinyalini verdi.

CNBC’nin Squawk Box programına konuk olan ABD Hazine Bakanı’nın gözardı ettiği bir gerçek vardı, o da aynı suçların nakit para ile çok daha kolay bir şekilde işlendiğiydi. Bu görüşe itiraz eden Mnuchin, “Aynı eylemlerin nakit para ile kolayca yapılabileceğine inanmıyorum. Bitcoin’in bir İsviçre banka hesabı gibi davranmasının önüne geçeceğiz. Bitcoin finansal sistem için gerçekten büyük bir tehdit.” değerlendirmesinde bulundu.

Mnuchin’in açıklamaları birbiriyle çelişiyor olsa da makamının gücü dikkate alındığında bu çelişkilere takılmamak gerekiyor. Dünya genelinde şimdiye kadar Bitcoin büyük bir engellemeyle karşı karşıya kalmadı. Kaldı ki Bitcoin’i engellemek, yok etmek mümkün değil. Bunun farkında olan ABD’de “sıkı düzenlemeler getireceğiz” diyerek gözdağı verme niyetinde.

Bitcoin’in yükselişini engellemek için harekete geçenler aslında itibari paralarla yapılan kara para aklama faaliyetlerine değinmiyor. Morgan Creek Digital CEO’su Anthony Pompliano, geçtiğimiz yıl 2 trilyon dolar aklandı. Bu kripto piyasasının toplam değerinin 6.5 katından daha fazla.” diyerek önemli bir gerçeğe dikkat çekiyor.

Bu noktada Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un “Bir safhayı daha geride bıraktık. Uzun yıllar önce hayalini kurduğum bir durum var. Kripto para piyasasının büyüme oranları ile ilgilenen bir Başkan [ABD Başkanı]! Ancak şunu biliyorum ki önce sizi görmezden gelirler, sonra gülerler ve sonra sizi bitirmek için üzerinize gelirler. En nihayetinde ise kazanan siz olursunuz. Bitcoin’de 3. aşamaya geçildi.” sözlerini hatırlamak gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner