Yükleniyor...

Coinbase Türev Borsası BTC ve ETH Vadeli İşlemleri Başlatacak

Coinbase, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenen  türev borsası aracılığıyla 5 Haziran’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem sözleşmelerini tanıtma planını açıkladı.

coinbasee

Coinbase, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenen  türev borsası aracılığıyla 5 Haziran’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem sözleşmelerini tanıtma planını açıkladı. 

Coinbase’in yaptığı duyuruya göre, vadeli işlem sözleşmeleri kurumsal yatırımcılara yönelik olacak. Yeni duyurulan kurumsal ölçekli sözleşmeler 1 Bitcoin ve 10 ethereum olarak boyutlandırılacak. Bu boyutlandırma, müşterilerin piyasadaki risklerini etkin bir şekilde yönetmelerini sağlamayı amaçlayacak. Borsa bu ürünleri piyasaya sürme kararını, nano Bitcoin (BIT) ve nano Ethereum (ET) sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin ardından alınan geri bildirimler sonrasında verdi.

Türev Borsası, Yatırımcıların İhtiyaçlarına Göre Uyarlanacak

Buna ek olarak Coinbase, türev borsasını kurumsal yatırımcıların gereksinimlerini, onlara özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yaratıcı çözümler sunarak karşılamaya adayacağını belirtti. 

Coinbase 2 Mayıs’ta, Bermuda’da bir türev borsası açmaya yönelik stratejik hamlesine ilişkin bir duyuru yaparak uluslararası genişleme stratejisinde bir adım attı. Borsa özellikle, yatırımcılara sürekli vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin ve Ethereum fiyatları üzerinde spekülasyon yapma fırsatı sunacak. Bu sözleşmeler 5 kata kadar kaldıraç sunacak ve yatırımcıların potansiyel fiyat hareketlerine maruz kalmalarını artırmalarına olanak sağlayacak. Coinbase duyuruda, borsada gerçekleştirilen tüm işlemlerin Circle’ın stablecoin’i USDC ile yapılacağını ve katılımcılar için istikrarlı ve güvenilir bir değer temsili sağlayacağını belirtti. 

Coinbase’in türev borsası kurma kararı, Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital varlıkların ticaretini çevreleyen düzenleyici netlik ihtiyacını ele almak için devam eden çabalarla aynı zamana denk geldi. 

Coinbase’in mandamus emri dilekçesine yanıt olarak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kural koyma sürecinin potansiyel olarak birkaç yıla yayılabileceğini bildirerek, işlemleri hızlandırmak için herhangi bir zaman baskısı altında olmadıklarını belirtti. 

Komisyon, kripto varlıkların düzenlenmesine açıklık getirmek için bir araç olarak yaptırım eylemlerini kullanmayı amaçladığını açıkça belirtti. Bununla birlikte SEC, başkan Gary Gensler tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaların, komisyon tarafından yayınlanan resmi rehberlik veya resmi politika beyanları olarak yorumlanmaması gerektiğini vurguladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner