Yükleniyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Deprem Bölgesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'taki deprem bölgesine ulaştı.

erdogan canli yayin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’taki deprem bölgesine ulaştı.

Kahramanmaraş’taki depremin ardından, tüm ülke seferberlik ilan etti. Tüm gücüyle depremin etkilerini gidermeye çalışan ülkede, yardımlar ve bağışlar da devam ediyor. Ayrıca yetkili tarafların gerekli müdahaleleri ve mücadeleleriyle de deprem bölgesinde yoğun bir mesai sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’a ulaştı. Burada canlı yayında açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş’ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alanya, Antalya, Mersin gibi bölgelerdeki oteller ile görüşme yaptıklarını dile getirdi. Erdoğan, bu bölgelerdeki otellerle yapılan görüşmeler sonucunda, deprem bölgesinden vatandaşların bu otelleri kullanabileceğini dile getirdi.

Depremlere yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları söyledi;

Devletin kurumları görevinin başında, ilk gün sıkıntı yaşandı, ancak ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi. Benim vatandaşlarımdan Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık, bu görüşmelerle buralardaki otellerde kalma arzusunu koyan vatandaşlarımız olursa bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Enkazdaki çalışmalarımız devam ediyor bir yandan da enkaz kaldırma çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız başlatacak. Akaryakıt vs bazı sıkıntılar yok değil var, onları da aşıyoruz.

Ayrıca Erdoğan, hazineden belirli bir bütçeyi ayırdıklarını ve bölgedeki tüm ailelere 10 bin TL’lik bir yardımın yapılacağını da sözlerine ekledi.

Erdoğan, Kahramanmaraş Depremi ile İlgili Hamleleri Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin beşinci gününde, depreme yönelik yapılacak hamlelerden bahsetti.

Erdoğan, yaşanılan felaket sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 19.388’e ulaştığını bildirdi. Yaralı kişilerin sayısının ise 77.711’e ulaştığını ekledi.

Ayrıca Erdoğan, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinin beşinci gününde yardım faaliyetlerinin jandarma, polis, gönüllü ekipler, tüm sivil toplum örgütlerinin desteğe devam ettiğini belitti.

Erdoğan, Kahramanmara depremi felaketinin beşinci gününde şöyle ifadelerde bulundu;

“100 milyar değerinde kaynak elde edildi. AFAD’ın acil yardım kasasından hane başına 15 bin TL yardım edeceğiz. Çevre bakanına verdiğim talimat ile TOKİ, enkaz kaldırma çalışmaları yapacak. Bir yandan inşaat çalışmalarına başlayacağız. Sosyal mecralarda sizi endişeye düşürmeye çalışan kışkırtıcı kesime prim vermeyin. Yardım bölgesine çok sayıda tır gelmiş bulunuyor. Bu millet yardımseverdir, yardım elini uzatmadan yapamaz. Yaşanılan bu zor günlerin üstesinden hep beraber geleceğiz. Konteyner harici barınacak olanlara ev sahipleri için 5 bin TL, kiracı olanlar için aylık 2 bin TL kira yardımı yapacağız. Bu ülkede daha önce yaşanılan felaketlerde olduğu gibi yaraları nasıl sardıysak aynı şekilde devam edeceğiz. Kimseyi zor durumda bırakmayacağız. Gün, birlik olma günüdür. An itibariyle, yurt dışından gelen ekipler dahil 10 ilimizde 141 bin’den fazla kişi yardım için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner