Yükleniyor...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katıldığı Toplantıda Metaverse Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüntülü sohbet uygulaması "Zoom" üzerinden canlı yayınlanan, İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi "Bilgi Tasavvurumuz:

cumhurbaskanligi sozcusu Ibrahim Kalin Metaverse

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüntülü sohbet uygulaması “Zoom” üzerinden canlı yayınlanan, İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansına katıldı.

İDE Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra çok sayıda konuğun katıldığı konferansta metaverse evreni hakkında konuşan İbrahim Kalın, sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunların metaverse’e götürdüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz evren tasavvuruna geçmişken, şimdi bir başka gerçeklik tanımı olan metaverse ile karşı karşıyayız. Burada sanal fikir, zihinsel, hayali diye bir kenara itemeyeceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Metaverse ve ötesine geçeceğimiz bir çağda biz, alemi hayal hakikat gerçeklik ve bilgi arasında ilişkiyi nasıl inşa ederiz. Bu konuda İslam düşüncesinin önereceği bir takım bilgiler var mıdır? 21. yüzyıldaki varlık ve bilgi yolculuğumuza istikamet kazandıracak bir üst metafelsefeye ihtiyacımız var. Bütün bunları toparlayacak bir metafelsefeyi inşa edebilir miyiz, bunun için yeni enstrümanlar neler olmalıdır? Bunu da bir soru olarak ortaya koymak istiyorum.”

metaverse 1

Kalın, metaverse gibi kavramların çok hızlı değiştiğini ve bu alanda çok daha fazla okumalar yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi;

“Değişimin hızı artık o kadar arttı ki geçmişte yüz yılda yaşanan değişimleri artık on yıllarda yaşıyoruz, on yıllarda yaşanan değişimleri ise birkaç yılda yaşar hale geldik. Bu inşa edilen yeni kavramlar dünyamızı giderek daha da şekillendiren araçlar haline gelecek. Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner