Yükleniyor...

Curve Finance Siber Saldırıya Uğradı, Coinbase Sıkıntılar ile Uğraşıyor

Gündeme baktığımızda birkaç önemli başlıkla karşılaşıyoruz.

Gündeme baktığımızda birkaç önemli başlıkla karşılaşıyoruz. Bu başlıklardan biri DeFi platformu Curve Finance’ın uğradığı saldırı, diğeri ise Coinbase yöneticileri hakkında yapılan suçlama ve Coinbase’in açıkladığı 1 milyar dolarlık zarar. 

Curve Finance Saldırıya Uğradı

DeFi platformu Curve Finance, dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı birkaç açıklamayla sunucu güvenliğinin ihlal edildiğini ve bir güvenlik açığı meydana geldiğini duyurdu. Yapılan ilk duyuruda kullanıcıların curve.fi web sitesini kullanmamaları gerektiği ve saldırıdan curve.exchange adresinin etkilenmemiş olduğu fakat yine de dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Daha sonra saldırganların siteyi kopyalayarak Curve’ün resmi internet adresi olan curve.fi sitesini kopya siteye yönlendirdikleri tespit edildi ve ikinci bir açıklama gerçekleştirildi. Yapılan ikinci açıklamadan konuya ilişkin daha fazla detay verilerek ad sunucularının ele geçirildiği belirtildi. Gerçekleşen hack saldırısında saldırganların yaklaşık 500 bin dolar değerinde Ethereum çaldığı öne sürülürken Curve DAO Token’ı yüzde 5’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Curve Finance daha sonra yaptığı güncelleme paylaşımında ise sorunun üstesinden gelindiğini ve son birkaç saat içinde bir sözleşmeye onay verildiyse iptal edilmesi gerektiğini belirtti. 

Coinbase Sıkıntılarla Uğraşıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’in yöneticileri hakkında önemli suçlamalar yapıldı. Bir şirket hissedarı içlerinde Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un da bulunduğu şirket yöneticilerine borsa adına dava açtı. Hissedar Donald Kocher, şirketin iyi giden performansının yöneticilerin kötü yönetimi sebebiyle bozulduğunu iddia ederek yöneticiler hakkında yasal işlem başlattı. Hissedar, Coinbase’in Nisan 2021’de Nasdaq’ta listelenmeden önce kamuya yanlış tanıtıldığını ve bu yanlış tanıtılma sebebiyle o dönem borsaya kullanıcı akını olduğunu bu akınla birlikte de işlem yoğunluğunun artış yaşadığını şirketin de gerekli hizmetleri karşılanmadığını belirtmiş. Davacı bununla birlikte şikayetinde Coinbase’in SEC ile yaşadığı menkul kıymet listelenmesi konusuna da yer verdi. Davacı hissedar, Coinbase’in halka arz olmasının ülkedeki menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini belirtti. 

Coinbase Zarar Ettiklerini Açıkladı

Coinbase’in yaşadığı bir diğer sıkıntı ise mali açıdan oldu. Popüler kripto para borsası açıkladığı kazanç raporunda 1,1 milyar dolarlık bir zarar ettiklerini duyurdu. Amerikanın en büyük kripto para borsası olarak bilinen Coinbase, kripto para piyasasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 256 milyar dolar olan varlığının 96 milyar dolara kadar düştüğünü açıkladı. 874 milyon dolarlık bir gelir tahmini yapan şirket 803 milyon dolarlık bir gelir elde etti. Şirketin ilk çeyrekteki geliri ise 1 milyar dolar civarındaydı. Şirket yaptığı açıklamada, perakende yatırımcıların piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeniyle daha az trade yaptığını ve genel olarak staking sistemine yöneldiğini ifade etti. Net zararının 1,1 milyar dolar olduğunu açıklayan şirket buna sebep olarak piyasalarda yaşanan düşüşü gösterdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner