Yükleniyor...

CZ’den Gizemli FTX Token (FTT) İtirafı

SEC tarafından Binance'e açılan davanın etkileri sürerken, CZ'nin "FTX Token'ı bile (FTT) satmadık" söylemi birçok teoriyi beraberinde getirdi.

haber

SEC tarafından Binance’e açılan davanın etkileri sürerken, CZ’nin “FTX Token’ı bile (FTT) satmadık” söylemi birçok teoriyi beraberinde getirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance’e Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davanın negatif yansımaları bitmiş değil. CZye çeşitli suçlamalarda bulunan SEC, ilgili dava dosyasında 10’dan fazla kripto para birimine yer vererek, bunları menkul kıymet şeklinde nitelendirmişti.

Her geçen gün daha karmaşık bir hal alan olaya CZ cephesinden yanıt gecikmedi. Twitter hesabından çarpıcı bir paylaşım yapan CZ, “Binance, BTC veya BNB satmadı. Hatta halen daha FTT’miz var” dedi. Piyasada böylesine bir kaos ortamı hakimken, CZ’nin aylar önce iflasını açıklamış FTX borsasının token’ını tutma sebebi merak edildi.

FTT Bilmecesi: Kötü Bir Örneği Ele Alıp Güven Verme Çabası mı?

SEC ile başı derde giren Binance, davanın başlama sürecinden bu yana büyük oranda kullanıcı kaybetti. Bir borsanın gelir sağlayabilmek adına başlıca kriterlerinden birisi olan kullanıcıların azalması, Binance ve CZ’yi direkt olarak tehlikeye soktu. Twitter’daki paylaşımlarıyla Binance kullanıcıları ve diğer kripto yatırımcılarına güven vermeye çalışan CZ, Bitcoin ve BNB satmadığını dile getirdi.

ftx

Binance’in 11 Kasım 2022’de iflas bildirisi yapan FTX’in token’ı FTT’ye portföyünde neden halen daha yer verdikleri, yatırımcıların kafasında soru işareti yarattı. FTX’in likidasyon yaşadığı ve iflas yolunda olduğu zamanlarda açıklama yapan CZ, “FTX’i satın alabiliriz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Ancak, ne CZ ne de Binance, bu konu hakkında eylemde bulunmadı. Son zamanlarda SEC baskısı, borsaların likidite bulamaması gibi sorunları ortaya çıkardı. CZ’nin olayları farklı bir şekilde değerlendirip FTT örneğini vermesi, psikolojik bir iyileştirme çabası gibi görünüyor.

Kripto tarihin kaotik olaylarından birine değinerek açıklama yapan CZ, bu olaya rağmen FTT satmadığını vurgulayıp, diğer altcoin’ler adına güven tazelemek istemiş olabilir. Twitter’daki paylaşımlarında oluşturduğu 4 trendi ile FUD haberlere aldırış etmemeyi ve sektöre güvenmeye devam edilmesini vurgulayan CZ, en kötü örneklerden biri olan FTT çöküşüne rağmen Binance’in token satış gerçekleştirmediğini vurguladı. Bu vurgudaki amaç, yatırımcıları panik havasından çıkarmaktı.

FTX Borsası Sahalara Geri Dönebilir: Olası Bir CZ ve Binance Desteği

Reuters’ın yayınladığı bilgilere göre, 2022 Kasım’da iflasını açıklayan FTX, 2023’ün 2.çeyreğinde borsayı yeniden faaliyete geçirmeyi planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri Delaware Bölgesi İflas Mahkemesinde 12 Nisan’da yapılan bir duruşmada, Sullivan Cromwell’in FTX’i temsil eden avukatları, borsanın yaklaşık 7,3 milyar dolarlık varlığı geri kazandığını söyledi. Bu raporlar ile birlikte FTX’in token’ı FTT fiyatında yüzde 120’lik ani bir artış gözlemlendi.

Borsa alacaklılarının Mart ayında yaptığı bir dosyalamada, FTX’in Kasım 2022 itibarıyla yaklaşık 4,8 milyar dolarlık planlanmış varlığa sahip olduğu ve varlıklarla ilgili bir soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Hukuk ekibine göre FTX, operasyonlarını yeniden başlatmayı değerlendirmeye alacak. Ayrıca FTX CEO’su John Ray verdiği bir röportajda, FTX’i canlandırmayı hedeflediğini söylemişti.

ftx 5

Bütün bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda CZ ve Binance, tekrardan faaliyete geçebilecek bit FTX üzerinde hakimiyet kurup, şirketi bünyesine katmak isteyebilir. Zamanında Binance’e rakip olarak görülen ve piyasada büyük bir heyecan yaratan FTX’in çok düşük ihtimalle de olsa tekrardan Binance’e kafa tutabileceğini düşünürsek, CZ ve Binance’in FTX’i bünyesine katıp kripto sektöründe daha güçlü bir pozisyona gelmeyi amaçlayacağı tartışılıyor.

FTX faaliyetlerinin başlayabileceğinden dolayı token’ı satmadığını belirterek, projede güven sağlamak istemiş olabilir. Böylece kripto yatırımcıları, FTT’ye daha pozitif bakabilir. Kripto endüstrisindeki karışıklığa bir de FTT konusunu ekleyen CZ, şüphe yarattı. Kripto toplulukları, Binance ve CZ’den FTT ve FTX ile ilgili adımlar gelebileceğine dair gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner