Yükleniyor...

CZ’nin portföyündeki BNB miktarı dudak uçuklattı!

Eski Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun (CZ) dolaşımdaki BNB'nin arzının yüzde 64'üne (94 milyon token) sahip olduğu bildiriliyor.

bnb cz binance kripto

Eski Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) dolaşımdaki BNB’nin arzının yüzde 64’üne (94 milyon token) sahip olduğu bildiriliyor.

Forbes raporu, CZ’nin BNB dolaşımdaki arzının çok büyük bir kısmını elinde tuttuğunu açıkladı. Gray Wolf Analytics ve finans kuruluşu tarafından gerçekleştirilen adli analize göre, Binance kurucu ekibine 80 milyon BNB tahsis edildi ve şirket halen bu orijinal token’ların 46 milyonunu kontrol ediyor.

Raporda ayrıca Binance ve CZ’nin dolaşımdaki 147 milyon BNB’nin yüzde 71’ini ortaklaşa tuttuğu belirtildi. Zhao’nun Binance’teki yüzde90 hissesi ve kripto varlıklarının değeri, tahmini 61 milyar dolarlık net servetiyle onu dünyanın en zengin 24’üncü kişi haline getirdi.

binance bnb

BNB tokenomik yapısı

BNB, Binance borsaasında ücretler ve ödüller için kullanılan yerel token’dır. Hizmet token’ının maksimum arzı 200 milyondur ve piyasada 153 milyondan fazla BNB dolaşmaktadır.

Token başına 593 dolar olan BNB’nin mevcut piyasa değeri 91 milyar doların üzerinde bulunuyor. BNB, Ocak 2024’teki 290 dolar civarındaki en düşük seviyeden Haziran ayında 724 dolarak kadar iki katından fazla artıran bir boğa koşusunun tadını çıkarıyor.

BNB kripto binance coin

Adalet Bakanlığı – CZ denklemi

2023 yılında ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), yaptırımları ve kara para aklama yasalarını ihlal ettikleri iddiasıyla Zhao ve Binance aleyhine iddianameler duyurdu. O dönemde CEO olan Zhao, ABD’li savcılarla bir savunma anlaşması yaptı.

CZ, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etme suçunu kabul etti ve Binance’deki liderlik görevinden ayrılmayı kabul etti; onun yerine şu anki CEO Richard Teng geçti. Anlaşma aynı zamanda eski CEO’ya 50 milyon dolar, Binance’e ise 4,3 milyar dolar tutarında para cezasını da içeriyordu. Ayrıca DOJ, bağımsız bir danışmanlık şirketi olan Forensic Risk Alliance’ı da önümüzdeki üç yıl boyunca Binance’in gözlemcisi olarak görev yapmak üzere atadı.

30 Nisan’da Zhao, ABD federal yargıcı Richard Jones tarafından dört ay hapis cezasına çarptırıldı ; bu, Zhao’nun yaptırım ihlallerini savuşturma ve kara para aklamayı kolaylaştırmadaki iddia edilen rolü nedeniyle ABD savcıları tarafından tavsiye edilen üç yıl hapis cezasından çok farklıydı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner