Yükleniyor...

Tap-to-earn furyası Aptos’taki o kritik veriyi değiştirdi

Aptos'taki kullanıcı işlem sayısının 7 günlük hareketli ortalaması Mayıs ayı sonunda 47 milyona fırladı; ay başındaki hareketli ortalamanın şu ana kadar 1 milyonu aşmadığı göz önüne alındığında keskin bir büyüme gösterdi.

düsen yükselen grafik

Aptos‘taki kullanıcı işlem sayısının 7 günlük hareketli ortalaması Mayıs ayı sonunda 47 milyona fırladı; ay başındaki hareketli ortalamanın şu ana kadar 1 milyonu aşmadığı göz önüne alındığında keskin bir büyüme gösterdi.

Aptos hakkında bilgi edinmek isteyenler için Ekim 2022’de büyük heyecanla piyasaya sürüldü. Facebook’un Libra blockchain girişiminden destek aldı. Move programlama dilini kullandığından ve üzerine inşa edilmesinin çok daha kolay olması beklendiğinden geliştiriciler için Solana’ya yeni bir alternatif olarak pazarlandı.

Aptos, toplam kilitli değer açısından 17. en büyük ağdır  ve her zaman hakkında en çok konuşulan olmasa da kripto alanında iyi bilinen bir isimdir.

Aptos’un , ekosistemi geliştirmek ve daha geniş çapta benimsenmesini sağlamak için Microsoft, Brevan Howard, Universal Pictures ve  Google Cloud ile çeşitli girişimler ve projeler üzerinde işbirliği yaparak büyük isim ortaklarından yararlanma konusunda bir tutkusu var gibi görünüyor.

tap to earn aptos

Tapos, Aptos ekosistemini canlandırdı

Son zamanlardaki artış, Aptos blokzincirinin yakın zamanda kitlesel olarak benimsenmesiyle değil, “Tapos” adı verilen yeni bir oyunla bağlantılı gibi görünüyor.

“Tapos” bir tap-to-earn oyunudur. Her tıklama, oyuncunun sayacını artıran bir işlemi gerçekleştirir. Oyun, kullanıcıların her tıklamada bir kediyi gıdıklamalarına ve karşılığında HEART token’larını kazanmalarına olanak tanıyor (her ne kadar işlemler için yine de çok düşük olan, 0,000008 APT civarında, bir sentin yüzde birinden daha az değere sahip olan gas ücretini ödemek zorunda olsalar da).

Kazanılan HEART, bir oyuncunun oyun periyodunda yaptığı gıdıklama sayısı ile tüm oyuncuların yaptığı gıdıklama sayısına bağlıdır; bu nedenle daha fazla tıklama, daha fazla jetona dönüşmelidir.

Oyunun yapısı göz önüne alındığında, işlemlerin bu şekilde arttığını görmemiz şaşırtıcı değil. Aptos’taki aktif adreslerin 7 günlük hareketli ortalaması da yükselerek Mayıs başında 61.000’den ay sonunda 150.000’in üzerine çıktı. Bu kısmen Mayıs ayının sonuna doğru çıkmış gibi görünen oyuna bağlı olabilir.

Ancak 26 Mayıs’ta “Tapos” hesabı, kampanyasının sona erdiğini ve oyunun sonraki adımlarıyla birlikte güncelleneceğini bildirdi. Proje birkaç gün içinde 323 milyondan fazla işlem ve 63.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Doğal olarak “Tapos”un sonu yüksek işlem sayısının da sonu anlamına geliyordu ve hareketli ortalamanın yeniden düştüğünü görmeye başladık.

Kısa ömürlü olsa da “Tapos’un” başarısı Aptos’un üstün olduğu alanları öne çıkarıyor. Bu kadar fazla işlem talebi olan bir oyun, bazı yüksek ücretli ağlarda zorlanacaktır ve karşı mekanizma da bazı yerel Aptos işlevlerinden yararlanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner