Yükleniyor...

DappRadar Raporu: DeFi İyileşiyor, NFT’lerde Düşüş Var

DappRadar'ın yayınladığı rapora göre DeFi sektörü düşüş sonrası yaralarını sararken NFT'lerde durum hiç iç açıcı değil.

DappRadar Raporu DeFi Iyilesiyor NFTlerde Dusus Var

DappRadar’ın yayınladığı rapora göre DeFi sektörü düşüş sonrası yaralarını sararken NFT‘lerde durum hiç iç açıcı değil.

Küresel borsalar Terra’nın (LUNA) çöküşünün ardından hala yaralarını sarmaya çalışıyor. Kimi akıllı sözleşmeyle hizmet veren platformlar ise TVL’lerinde çift haneli yükselişlere şahit oldu.

DeFi Platformlarındaki TVL Yüzde 22 Arttı

DappRadar’ın Temmuz 2022 raporuna göre, DeFi toparlanma sinyalleri veriyor. DeFi platformlarının toplamındaki Toplam Kilitli Değer (TVL) yüzde 22 artış göstererek piyasaya umut verdi. Önde gelen DeFi platformlarından sadece Waves (WAVES) ve Fantom (FTM) düşüş yaşadı.

Öte yandan Tron’un (TRX) TVL’si yüzde 50 artış gösterirken; Solana (SOL), Polygon Network (MATIC), Avalanche (AVAX) ve Cronos (CRO) da önemli artışlar yaşadı.

DappRadar uzmanları Polygon Network’ün geliştirici aktifliğinde diğer tüm platformları geride bıraktığını da belirttiler. Buradaki yükselişte, Polygon’un Disney ile anlaşması ve akıllı telefon markası Nothing ile yapılan iş birliği etkili oldu. Nothing, yeni Android işletim sistemli Nothing Phone (1) modelinde NFT’ler sunmak için Polygon ağını kullanıyor.

NFT İşlem Hacminde Düşüş Yaşandı

NFT işlem hacimleri 2021 ikinci çeyreğinden sonra ilk defa 1 milyar doların altına düştü. Temmuz 2022 itibariyle, son aylarda ilk kez NFT’lerdeki işlem hacmi 10 haneli bölgeden çıktı. Bunun yanı sıra trader sayısı yüzde 8 azalırken, NFT pazaryerindeki hakimiyet ilk defa OpenSea’den çıkabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner