Yükleniyor...

DeFi Kullanıcıları İçin Kötü Haber: Düzenleme mi Geliyor?

Kripto para pazarlama stratejisti Adam Cochran, merkezileştirilmiş kripto para borsası BitMEX'e yöneltilen suçlamaların ardından, yetkililerin merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarını da ABD düzenlemelerini ihlal etme durumunda yaptırımlara maruz bırakılabileceğini belirtti.

abd de defi duzenlenmeleri gelebilir

Kripto para pazarlama stratejisti Adam Cochran, merkezileştirilmiş kripto para borsası BitMEX’e yöneltilen suçlamaların ardından, yetkililerin merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarını da ABD düzenlemelerini ihlal etme durumunda yaptırımlara maruz bırakılabileceğini belirtti.

1 Ekim’de ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), BitMEX’in üç kurucusu, Arthur Hayes, Benjamin Delo ve Samuel Reed’in de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Şimdi ise kripto para topluluğunda, BitMEX’de başlatılan yargı sürecinin DeFi platformlarında da gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini tartışıyor.

Gizlilik merkezli arama motoru DuckDuckGonun büyüme ve strateji başkanı Adam Cochran, DeFi platformunun da benzer şekilde ABD düzenleyicelerinin kontrolü altına alınabileceğine inanıyor. Cochran, yetkililerin Uniswap gibi merkezi olmayan protokolleri doğrudan kapatamayacaklarını ancak, platformun web sitesinde yönetici konumunda bulunan geliştiricilerin peşine düşebileceklerini savunuyor.

Bankalar Gizlilik Yasası’na göre, yönetici anahtarı olan geliştiriciler, ön uçlar oluşturan kullanıcılar, protokol üzerinde çalışan bireyler ve bu kişileri işe alan şirketler, sözleşmeden yararlanan veya sözleşmeden kâr sağlayan kişilerin her hangi bir ihlale ortak olması durumunda yargılanmanın önü açık.

Cochran böyle bir durumun yaşanması durumunda, borsanın katılımcılarının büyük bir kısmının BitMEX’de olduğu gibi o platformu kullanmayı bırakacağını ve protokollerin bu şekilde sonlanacağına inanıyor. BitMEX’de bildiğiniz üzere haberlerin ortaya çıkmasının ardından 440 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC), kripto para borsasından çekilmişti. Kripto para topluluğunda en ufak spekülasyona sebep veren haberlerin ortaya çıkması durumunda, piyasada ani iniş ve çıkışların görülmesi artık oldukça normal karşılanıyor.

Cochran, BitMEX’in ABD müşterilerinin platformuna girmesine izin veren lisanssız bir emtia borsası yürütmekle suçlandığını belirtiyor. Kripto para piyasasının ülkelerde daha çok benimsenmesi ile birlikte, yasal düzenlemelerde de artışlar bu şekilde yaşanacaktır.

DeFi alanında ortaya çıkan en büyük sorun, SEC’in DeFi tokenlerini menkul kıymetler olarak kabul edip etmeyeceği. Menkul kıymet olarak kabul edilmemesi durumunda, ilerleyen günlerde DeFi platformları birçok yaptırım ile karşılaşabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner