Yükleniyor...

Deutsche Bank: Nakit Döneminin Yakın Bir Zamanda Sona Ermesi Olası Değil

Deutsche Bank'ın araştırmacıları tarafından yayınlanan son raporda, kripto paraların popülaritesine ve bazı ülkelerin nakiti bitirmek için giriştikleri mücadeleye rağmen nakit döneminin yakın bir zamanda sona ermesinin olası olmadığını savunuyorlar.

Nakit Dönemi

Deutsche Bank’ın araştırmacıları tarafından yayınlanan son raporda, kripto paraların popülaritesine ve bazı ülkelerin nakiti bitirmek için giriştikleri mücadeleye rağmen nakit döneminin yakın bir zamanda sona ermesinin olası olmadığını savunuyorlar.

Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeye ver veriliyor:

Nakitin yakın bir zamanda bitmesi olası değil. Ancak son on yıldır gerçek bir dijital ödeme devrimi yaşanıyor. Nakit ödeme yöntemi zemin kaybediyor. Bazı ülkeler yakın zaman önce 100 dolar veya daha fazla değerdeki büyük banknotları kaldırdı ve geleneksel ödeme yöntemlerini dijitale dönüştürmek için politikalar geliştiriyorlar.

Asya’da elektronik ödemeler Alipay ve WeChat gibi platformlar aracılığıyla gerçekleştirilen devasa işlem sayıları ile adeta norm haline gelmiş durumda. Çin’in nakite açtığı savaş Pekin yönetiminin vatandaşlarının finansal hareketlerini daha iyi izleme ve kontrol etme çabaları ile örtüşüyor.

Malezya ve Avustralya gibi diğer ülkeler de nakit işlemleri sınırlandırma niyetinde. Rapora göre birçok devlet yönetimi, ağırlıklı olarak karaborsada el değiştirdiklerini söyledikleri büyük banknotları kaldırmayı amaçlıyor. Öte yandan Deutsche Bank araştırmacıları, yayınladıkları son raporda, insanların finansal ve politik gelişmelerin beraberinde getirdiği belirsizlikler nedeniyle nakitin sonunun yakın olmadığını söylüyorlar. Warren Buffett gibi milyarderlerin bile nakit varlıklarını artırdıkları düşünülüyor. Gelen bilgiler, Buffett’in Berkshire Hathaway’in 2008’de yaşadığı büyük yıkımdan bu yana 128 milyar dolarlık nakit yığınağı yaptığını gösteriyor.

Deutsche Bank raporu, kripto paraların nakitin sonunu getirdiği argümanını reddederken, özel dijital paraların küresel finansal ve politik istikrar için risk oluşturduğuna dikkat çekiyor. Facebook’un dijital parası Libra’nın ortaya çıkmasının ardından birçok hükümet kendi merkez bankası dijital parasını (CBDC) oluşturmayı düşündüklerini açıkladı.

Aralık 2019’da Kanada Merkez Bankası’nın Başkanı Stephen Poloz, paranın hala kripto paralardan daha iyi olduğunu söylemişti. Geçen hafta Kanada, İngiltere, İsviçre ve bazı diğer bazı ülkelerin merkez bankaları CBDC düşünce kuruluşu oluşturmak için bir araya geldiler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner