Yükleniyor...

Dev Banka 30.000’den Fazla Çalışanının Bitcoin (BTC) Almasını Yasakladı!

Dev banka Nordea Bank, uzun süren yasal mücadelenin sonucunda kazanan taraf oldu ve çalışanlarının Bitcoin almasını resmi olarak yasakladı.

Dev Banka 30.000den Fazla Çalışanının Bitcoin BTC Almasını Yasakladı

Dev banka Nordea Bank, uzun süren yasal mücadelenin sonucunda kazanan taraf oldu ve çalışanlarının Bitcoin almasını resmi olarak yasakladı. Kripto para yatırımının riskli olduğunu vurgulayan Nordea Bank yönetimi, mahkemede elde ettiği galibiyet sayesinde çalışanlarının kripto para yatırımı yapmasını önleme fırsatı yakaladı.

Bankanın Bitcoin Yasağı

Yönetimi altındaki toplam varlığın 350 milyar doları aştığı belirtilen Nordea Bank şu anda dünyanın en büyük bankalarından biri olarak gösteriliyor. Banka, Ocak 2018’de 30 binden fazla çalışanına kripto paralarla ilgili bir bildiri göndermiş ve para yatırımının son derece riskli olduğunu, kripto paraların yasa dışı amaçlarla kullanıldıklarını vurgulamıştı.

Nordea Bank’ın amacı hiçbir banka çalışanının kripto para yatırımı yapmamasını sağlamaktı. Banka yönetimi, kripto paralara yatırım yapan bir banka çalışanının herhangi bir skandala, yasa dışı işleme vs. karışmasından, bu olayın Nordea Bank’ın itibarını zedelemesinden endişe duyuyordu.

Nordea Bank banka çalışanlarının kripto para almasını önlemeye çalışırken ülkedeki sendika üyeleri bankanın bu çabalarına karşı koymaya çalıştılar. Sendika üyeleri, Bitcoin alıp almama kararının tamamen bireysel bir karar olduğunu, bunun bankadan bağımsız bir yatırım tercihi olduğunu söyledi. Banka çalışanlarını temsil eden sendika yöneticisi Kent Petersen, verdikleri mücadele hakkında şu yorumu yaptı:

“Herkesin kişisel bir yaşamı olduğu için böyle bir dava açtık. Banka yöneticilerinin yetkilerinin ne kadar kapsamlı olduğunu görmek istedik. Bu olaydan sonra gördük ki bu yetkiler, olmaması gerektiği kadar kapsamlıymış.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner