Yükleniyor...

Dev Kripto Para Borsalarından İran Yasağı

ABD’nin İran'a karşı daha sert ekonomik yaptırımları uygulamaya başlamasından sonra bazı kripto para borsaları İran'la olan bağlarını kopardı.

ran Kripto Para Borsa Yasağı

ABD’nin İran’a karşı daha sert ekonomik yaptırımları uygulamaya başlamasından sonra bazı kripto para borsaları İran’la olan bağlarını kopardı. İran’ın Blockchain Topluluğu başkanı Sepehr Mohammadi, yerel basına verdiği demeçte Binance ve Bittrex gibi borsaların İran’a engel getirdiğini söyledi.

ABD’nin Ekonomik Yaptırımları Kripto Para Borsalarını Yaptırıma Zorladı

ABD, 5 Kasım’da İran’a karşı ağır ekonomik yaptırımlarını uygulamaya başladı. Türkiye’nin dahil olduğu sekiz ülke dışındaki ülkeler İran ile petrol, denizcilik ve gaz piyasasında işbirliği yapamayacak.

Mayıs ayındaki yaptırımlar İran’ın havacılık endüstrisi ve diğer sektörlerini hedef alıyordu. Barack Obama’nın Tahran’la olan ilişkisi Donald Trump sonrası koptu. Mali sisteme karşı alınan tedbirlerin İran’la her türlü ticareti engellemesi bekleniyor.

Ülkenin merkez bankasına bağlı bir haber ajansı olan IBENA’ya konuşan Mohammadi, “bazı kripto para borsalarının İranlı kullanıcılara kısıtlamalar getirdiğini, ancak İranlılar’a ait kripto varlıkların engellenmediğini” söyledi.

Tedbirler, İran’daki insanların sınır ötesi kripto para ticareti yapamayacakları anlamına geliyor. Bu da kripto para ticaretinin Bitcoin’in küresel ortalama fiyatına göre daha yüksek fiyatla satıldığı iç pazar ile sınırlı kalacağı anlamına geliyor.

Bu ABD’nin ekonomik yaptırımlarının İran’daki kripto para endüstrisinin merkezini ilk defa hedef alışı olmayacak. Temmuz ayında ABD’nin 6 milyon dolar değerindeki İran’a ait BTC’ye el koyduğu iddia edilmişti. Donald Trump, İran’ın kripto paralar üzerinden ekonomik bir büyüme sürecine girdiğini iddia etmişti.

İran Blockchain Topluluğu Başkanı, el konulan BTC’nin sahiplerinin İran’da kripto paraların o dönem yasak olmasından dolayı ABD’ye karşı dava açamadıklarını dile getirdi. İran Merkez Bankası, Nisan ayında İran bankalarının kara para aklama ve terörizmin finansman risklerini içeren kripto paraları yasakladı, ancak daha sonra yaptırımların etkisini ölçerek kararı iptal etti.

Devlet Destekli Kripto Para

Dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olan İran, ekonominin can damarı olan petrol satışlarını engellemek için uygulanan ekonomik yaptırımlardan kaynaklanan sorunlarla mücadele etmek için kripto paralardan yararlanmayı umut ediyor. İran’ın Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Tuğgeneral Gholam Reza Jalali, Tahran’ın devlet destekli kripto parası geliştirdiğini gösteren en sonki açıklamasında kripto paralar tarafından sunulan büyük fırsatlardan söz etti.

Celali, Ekim ayında yerel medyaya verdiği demeçte, “Kripto para birimleri izlenemez bankacılık işlemleri yoluyla belirli yaptırımları atlatmaya yardımcı olabilir.” şeklinde konuştu ve gerektiğinde kullanılabilecek ulusal bir kripto para biriminin oluşturulma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Devlet destekli kripto para birimi, işlemlerin bir Blockchain olarak adlandırılan çevrimiçi bir defterde gerçekleştirildiği için Bitcoin’e benzer olacaktır, ancak altyapının özel olacağı için doğrudan insanların benimsenmesi mümkün olmayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner