Yükleniyor...

Dinamik NFT (dNFT) Nasıl Oluşturulur?

Dinamik NFT (dNFT), hava durumu, spor sonuçları veya varlık fiyatları gibi dış koşullara dayalı olarak gelişmek için akıllı sözleşmelerden ve Oracles'dan gelen gerçek zamanlı verilerden yararlanır.

dinamik nft

Dinamik NFT (dNFT), hava durumu, spor sonuçları veya varlık fiyatları gibi dış koşullara dayalı olarak gelişmek için akıllı sözleşmelerden ve Oracles’dan gelen gerçek zamanlı verilerden yararlanır. dNFT’ler için öne çıkan kullanım durumları arasında spor, oyun ve gayrimenkul yer alır.

Dinamik NFT Nedir?

Dinamik NFT’ler, gerçek zamanlı verileri birleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulurlar. Bu veriler, hava koşulları, en son spor sonuçları veya dayanak varlıkların fiyat değişiklikleri gibi dış koşullara göre değişebilir.

Dinamik NFT hakkında bilinmesi gereken temel unsurlardan biri, meta verilerin kullanılmasıdır. Simgenin özelliklerini açıklamasının yanı sıra isimler, açıklamalar ve özellikler gibi farklı türde bilgiler içerebilir.

Dolayısıyla dinamik bir NFT’ye veri eklendiğinde gelişir ve meta verileri güncellenir. Eklenen veriler hem zincir içi hem de zincir dışı veriler olabilir. Zincir üstü, bir oyundaki yeni yüksek puanlar gibi verileri ifade eder. Zincir dışı veriler, kehanetler aracılığıyla içe aktarılır ve gerçek dünya varlıklarının fiyat farklılıklarından basketbol skorlarına kadar her şey olabilir.

Bu kullanışlı küçük işlevsellik, bir ton farklı kullanım durumunun kapılarını aralar. En öne çıkanlar spor, oyun ve emlaktır. Örneğin, Chainlink Doğrulanabilir Rastgelelik İşlevi (VFR) sayesinde bu yeni web3 teknolojisinin oynayarak kazanılan oyunlar üzerindeki etkisidir. Oyun içi öğeler ve özellikler, VFR kullanılarak rastgele dağıtılır, böylece farklı öğelerin gıpta ile bakılan nadirlik derecesi belirlenir.

Oracles’ın Dinamik NFT’lerde Uygulanması

Oracles, dinamik değiştirilemez coin’lerde çok önemli bir rol oynar. Bu node koleksiyonları, dinamik NFT’leri de içeren akıllı sözleşmeler için harici veriler sağlar ve bunları doğrular. Örneğin, bir oracle, dinamik NFT olan akıllı sözleşmeye harici veriler gönderebilir. Bu, NFT’nin meta verilerinde ve dolayısıyla ön ucunda bir değişikliğe yol açar: sahibi tarafından görülebilen özellikler ve görünüm.

Chainlink Oracles tarafından değer ataması sayesinde, bu NFT’ler farklı kullanım durumlarını karşılayabilir:

  • NFT’lerin oluşturulması.
  • Sahipliklerinin devri.
  • Varlıklara değer atayarak rekabet sonuçlarının çözümü.

Artan ademi merkeziyetçilik ve otomasyon, Oracles entegrasyonundan kaynaklanan diğer faydalardır. Zincir üstü varlık ile zincir dışı olaylar arasındaki bağlantıyı açarlar, böylece akıllı sözleşmeler ile harici web servisleri arasındaki boşluğu doldururlar.

dinamik nft

Statik NFT’ler ve Dinamik NFT’ler

Statik ve dinamik NFT’ler arasındaki farklar az ama çok önemlidir. Dijital varlıkların statik versiyonu değiştirilemez veya zaman içinde güncellenemez.

Dinamik NFT’ler için bunun tersi geçerlidir. Bazen dNFT’ler veya canlı NFT’ler olarak da adlandırılırlar. Değiştirilebilir meta verileri, statik NFT’lerin sahip olduğundan farklı ve daha geniş kullanım durumlarını mümkün kılan etkileşimli ve duyarlı hale getirir.

Oracles, yeni bir tane oluşturulmasını istemeden, NFT’lere veri iletir. Eski token değiştirilir, bu da dNFT’leri verilerin düzenli olarak güncellenmesini gerektiren kullanım durumları için mükemmel bir eşleşme haline getirir.

Statik NFT’ler ise değiştirilemez. Bu, onları daha güvenli, daha hafif ve birçok mevcut protokol ve sistemle daha uyumlu hale getirir. İşlem sayısının bu NFT’lerin oluşturulması ve saklanması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığından, bunlar doğrulama amaçları için daha uygundur. Tüm meta veriler, bu tür NFT’ler için tek bir dosyada saklanır.

Dinamik NFT Nasıl Oluşturulur?

Dinamik bir NFT’nin oluşturulması, bir NFT koleksiyonuna değer katabilir. Dinamik bir NFT oluşturmak için bazı adımları izlemeniz gerekir. Öncelikle, ERC721 token ayarlamanız gerekir. Bir sonraki adım, NFT görüntü bağlantılarını IPFS URI’lerine yüklemek ve ardından bir derleme kontrolü yapmaktır. Bu yapıldıktan sonra, NFT sözleşmesinin “Keepers Uyumlu” olması gerekir. Son adım, belirtilen zincir içi veya zincir dışı değişkenlere dayalı olarak NFT’yi değiştirecek akıllı sözleşmeyi oluşturmaktır.

Dinamik NFT oluşturma adımları şu şekildedir:

  1. ERC-721 veya ERC-1155 standardı ile bir token oluşturun.
  2. NFT görüntü bağlantılarını IPFS URI’lerine yükleyin.
  3. Derleme kontrolünü tamamlayın.
  4. NFT sözleşmesini “Keepers Uyumlu” yapın.
  5. Belirtilen değişkenlere göre NFT’yi değiştirecek akıllı sözleşmeyi oluşturun.
  6. Dinamik NFT’yi test edin.

Öte yandan herhangi bir kodlama gerektirmeden dinamik NFT’ler oluşturabileceğiniz birkaç platform vardır.

Dinamik NFT’lerin Faydaları Nelerdir?

Etkileşim, programlanabilirlik ve çok yönlülük, bu tür token’ların açık avantajlarıdır. Uygulamada, dinamik NFT’ler güncel kalmak için sürekli olarak yeni veriler ekleyebildiğinden, bu faktörler hem yaratıcılar hem de koleksiyonerler için yeni gelir akışlarıyla sonuçlanır.

Dinamik NFT’lerin etkileşimli doğası, NFT’lerin özelliklerini harici zincir içi veya zincir dışı olaylara dayalı olarak değiştirebileceği anlamına gelir. İçerik oluşturucular daha ilgi çekici bir deneyim sunabilir ve koleksiyonerlerin gelişen NFT’lerle ilgilenme olasılığı daha yüksektir.

Diğer bir önemli fayda, dNFT’lerin dinamik doğası için kullanılan teknik terim olan programlanabilirliktir. Zaman içinde değişip gelişebildikleri için dinamik NFT’ler, yeni ve gelişen karakterleri içeren oyunların yaratılması için mükemmel şekilde uygundur. Bu çok yönlülük, dinamik NFT’leri toplayıcılar için çok çekici kılar, çünkü nihai değerleri statik NFT’lerde olduğu gibi sabit değildir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner