Yükleniyor...

Dolar Destekli HUSD 0,92 Dolara Düştü

HUSD stablecoini, yaşanan sorunlar nedeniyle 1 dolardan kaydı ve düşerek 0,92 dolardan işlem görüyor.

Dolar Destekli HUSD 092 Dolara Dustu

HUSD stablecoini, yaşanan sorunlar nedeniyle 1 dolardan kaydı ve düşerek 0,92 dolardan işlem görüyor.

Stable Universal tarafından çıkarılan HUSD stablecoin, CoinMarketCap fiyatlarına göre planlanan 1 dolarlık sabit fiyatından yüzde 8 düşüşle 0,92 dolara düştü. HUSD, Stable Universal tarafından piyasaya sürüldü ve şirketin web sitesine göre dolar karşısında 1:1 esasına göre çalışıyordu.

HUSD Depeg Sonrası 0,92 Dolara Geriledi

DeFi protokolü Curve Finance üzerinde USDC stablecoin karşısında bire bir peglenmesiyle çıkarılan HUSD, şu anda 0,89 dolar gibi düşük bir seviyede işlem görüyor. Sözde depeg (bire bir endeksinin kaldırılması), kripto borsası FTX’in HUSD’yi destek USD stablecoin sepetinden çıkarmasından 16 gün sonra gerçekleşti.

Stablecoinler kripto varlığın bir değere endekslenmesini amaçlayan coinlerdir. Örneğin Tether (USDT) dolara endeksli stablecoinlerden biridir. Bunlardan birine örnek de Curve Finance’teki USDC’ye endeksli Stable Universal’in çıkardığı HUSD olarak karşımıza çıkıyor. Terra (LUNA) sisteminin çöküşüyle 18.71 milyar dolar kayıp yaşandıktan sonra stablecoin sektörü düzenleyicilerin baskısı ile karşı karşıya.

Bir yıl önce HUSD, çıkarılan her token para piyasası hesaplarında nakit olarak tutulan ABD doları tarafından desteklendiğini gösteren bir rezerv dökümü yayınlamıştı. Yayınlandığı zamanında HUSD’nin 149,5 milyon dolarlık bir piyasa değeri vardı.

Huobi Global tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde:

Huobi Global, HUSD likidite sorunlarını çözmek için Stable Universal Limited ile bir ekip kurmuştur ve likidite sorunları ivedilikle çözülmüştür. Aşağıda yer alan soru&cevapta ayrıntılar yer almaktadır.

Ne oldu?

Stable Universal tarafından dağıtımı yapılan HUSD coin, CoinMarketCap verilerine göre 18 Ağustos günü 1:1 dolar bazından %8 düşüş yaşayarak 92 cent civarlarına geriledi. Stabil coinin likidite sorunları 19 Ağustos (HKT) sabahı çözüldü.

HUSD nedir ve dağıtımcısı kimdir?

HUSD, USD dayanaklı bir stabil coindir. Stable Universal tarafından dağıtımı yapılan HUSD, şirketin web sitesindeki bilgiye göre dolar bazında 1:1 oranda alınabilir.

Sorunu çözmek için Huobi ne yaptı?

Huobi’nin, HUSD dağıtımcısıyla bu konu hakkında birebir görüşmesi sonucunda stabil coinin likidite sorunları çözüldü. Huobi, her zaman için kullanıcılarının varlık güvenliğini ön planda tutar. Bize gösterdiğiniz güven ve sadakat için teşekkür ederiz. Kripto piyasalarındaki dalgalanmalar göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcılarımıza ihtiyatlı kararlar almalarını ve potansiyel riskleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner