Yükleniyor...

Dow Jones’daki (DJI) Düşüş Trendi Bitcoin Fiyatını Etkileyebilir mi?

Yazım sırasında 9.

Bitcoin ve DJI

Yazım sırasında 9.000 dolara yakın bir bölgede işlem gören ve son birkaç gün içinde inanılmaz derecede yükseliş trendi gösteren Bitcoin, bir miktar düşüşten önce 9.500 dolara kadar yükseldi.

En büyük kripto para birimi geleneksel piyasalardaki düşüş trendine karşı toparlanırken, daha önce hisse senedi piyasasıyla oluşturduğu sıkı korelasyonu kırmanın işaretlerini veriyor. Ancak analistler bu korelasyonun devam ettiğini ve hisse senetlerinin Bitcoin’in fiyatı üzerinde ciddi bir düşüşe neden olabileceğini belirtiyorlar. Dow Jones’daki yeni kısa vadeli düşüş trendi göz önünde bulundurulurken, bunun önümüzdeki günlerde Bitcoin’in yükseliş trendini olumsuz yönde etkileyebileceği ifade ediliyor.

Dow Jones Endeksi

Dow Jones Endeksi (DJI) 29 Nisan’ın en yüksek seviyesi olan 24.730’u görmesinin ardından 23.720 puana kadar gerileyerek 1.000 puanlık bir kayıp yaşadı. Bu düşüş endeksin bir parçası olan Amazon’un hisse senedi fiyatlarının yüzde 7’nin üzerinde düşmesine neden olan şirketin 2020 mali yılının ilk çeyreğine ait finansal raporunu duyurmasının ardından geldi.

Endeksin bileşenleri olan dev ABD’li şirketlerin 2020 mali yılının ilk çeyreğine ait finansal raporlarını duyurmaya devam etmesiyle ve yatırımcıların COVID-19 pandemisinin ekonomiye olan etkisinin ne kadar yıkıcı olduğuna dair sert veriler görmeye başlamasıyla daha fazla olumsuzluk yaşanması kuvvetle muhtemel duruyor.

Öte yandan Bitcoin teknik bakımdan son derece olumlu işaretler veriyor. En büyük kripto para 9.000 dolara oldukça yakın bir bölgede işlem görürken, birçok analist Bitcoin’in daha da yükselmesini bekliyor.

Son birkaç gün içinde DJI’da kaydedilen düşüş Bitcoin’i olumsuz etkilememiş olsa da nihayetinde önümüzdeki hafta içinde alıcı tarafında olumsuzluğa neden olabilir. Arcane Research’ün yakın zaman önce yayınladığı son araştırma raporu, S&P 500 ve diğer endekslerdeki fiyat hareketlerinin Bitcoin yatırımcıları tarafından yakından izlenmesi gerektiğini açıklayarak bu olasılığa dikkat çekiyor.

Teoride, bu korelasyon herhangi bir zamanda kırılabilir ancak bu kırılımın gerçek bir doğrulanması için Bitcoin çok aylık bir zaman dilimi boyunca sürekli bu korelasyonu kırması gerekiyor.