Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Haberleri Dünya Bankası'ndan Stablecoin'lere Yeşil Işık

Dünya Bankası’ndan Stablecoin’lere Yeşil Işık

ABONE OL:google-news

2019 yılı kripto paralar için önemli bir yıl oldu. Özellikle Facebook’un Libra’sını tanıtması ve 2020’inin ilk çeyreğinde piyasaya süreceğini açıklaması kripto paralar için farkındalığın artmasını sağladı. Bununla birlikte büyük finans kurumları da yavaş yavaş düzenlenmiş kripto para fikrine ısınmaya başladılar.

Uluslararası bir örgüt olan Birleşmiş Milletler’in (BM) özerk kuruluşlarından Dünya Bankası’nın Küresel Finans Direktörü Garcia Mora, geçtiğimiz günlerde Bloomberg’e Libra ve stabilcoin‘lere dönük görüşlerini açıkladı.

Stablecoin’lere Yeşil Işık

Mora, yaptığı açıklamada stablecoin‘lerin önemine vurgu yaptı ve bu sistemin uluslarası para gönderme işlemlerinde önemli bir rol oynayabileceğini, küresel boyutta büyük bir tasarruf sağlayacağının altını çizdi. Açıklamalarının devamında Garcia Mora şunları ifade etti:

Satoshi Nakamoto’nun manifestosundan da hatırlayacağınız üzere başlangıçta kripto paralar insanları özgürleştirip, bankacılık sisteminin kökünü kazımak ve büyük bir devrim yapmak amacıyla oluşturulmuş bir sistem olarak lanse edilmişti. Ancak geldiğimiz nokta bizlere gösterdi ki kripto paralar ve bankacılık sistemleri ortaklaşa çalışarak da insanları özgürleştirebilir.

Özellikle stabilcoin’lerin bankacılık sistemi adına aranan kan olduğunu düşünüyorum. Tether ya da piyasaya sürülmesi beklenen Libra gibi stabilcoin’lerin bankacılık sistemine entegre edilmesi, özellikle para transferi işlemlerinde büyük bir tasarrufa olanak sağlayacak.

Mevcut bankacılık gelirleri yüzde 7 civarında. Ancak bu entegrasyon sağlanırsa bu rakam yüzde 3’lere kadar düşebilir. Bu da insanlara hem ucuz işlem olanağı hem de herhangi bir problem çıkma olasılığına karşı karşılarında bir muhatap bulma kolaylığı verecektir. Bildiğiniz gibi tamamen merkeziyetsiz kripto paralarda bu mümkün değildir. Olası bir yanlış işleminizin geri dönüşü yoktur.

Libra Büyük Bir İnovasyon

Libra hakkında da konuşan Mora, Libra’nın büyük bir inovasyon olduğunu söylerken, başlangıçtaki yasal prosedürleri yerine getirip getirmediği hakkında ciddi endişelerinin olduğunu belirtti.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar