Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Bankaya Göre Enflasyon Riskinden Korunmak İçin Bitcoin Tercih Ediliyor

Almanya merkezli yatırım bankası Deutsche Bank'ın analistlerine göre, Bitcoin'in alternatif bir değer varlığı deposu olarak cazibesi güçleniyor.

dunyaca unlu bankaya gore enflasyon riskinden korunmak icin bitcoin tercih ediliyor

Almanya merkezli yatırım bankası Deutsche Bank’ın analistlerine göre, Bitcoin’in alternatif bir değer varlığı deposu olarak cazibesi güçleniyor.

ZeroHedge’in aktardığına göre, küresel temel kredi stratejisi başkanı Jim Reid, “Dolar, enflasyon ve diğer risklerden korunmada altın yerine Bitcoin’e artan bir talep var gibi görünüyor” dedi. Sınırlı, öngörülebilir arz ve bankacılık etkisinin dışında bir değer deposu olarak kullanım durumu nedeniyle Bitcoin uzun süredir yatırımcıları tarafından dijital altın olarak görülüyor.

Bitcoin bu yıl %144 değer kazanırken, altın %22 arttı. Her iki varlık da, koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarını kontrol altına almak için dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler tarafından başlatılan enflasyonu artırıcı para ve maliye politikalarından yararlanmış gibi görünüyor.

Bitcoin Yalnızca Bu Ay %25 Yükseldi

Kripto para, potansiyel koronavirüs aşılarında hızlı bir küresel ekonomik iyileşme ve borsalarda artan risk iştahına dair umutlara rağmen, yalnızca bu ay %25’in üzerinde yükseldi. Bununla birlikte, altın, bu ay şimdiye kadar %1 düşerek bir güvenli liman olarak itibarını sürdürdü.

Reid’e göre, bir yanda altın ve gümüş diğer yanda Bitcoin arasındaki fark, bu ayın tuhaflıklarından biri. ABD merkezli ilaç üreticileri Pfizer ve Moderna, bu ayın başlarında deneysel koronavirüs aşıları için cesaret verici sonuçlar açıkladı ve paranın altından ve diğer cennet varlıklarından risk varlıklarına dönüşmesini tetikledi.

Reid, Bloomberg’e bu ayın başlarında koronavirüs aşılarının küresel mali teşvikle eşdeğer olduğunu söyledi. Deutsche Bank Varlık Yönetimi’nin küresel baş yatırım sorumlusu Christian Nolting, enflasyonun 2021 ve 2022’de ılımlı bir şekilde artabileceğini ve hisse senedi ve altın için iyi olacağını söyledi.

Yayın saati itibariyle Bitcoin 17.682 dolar civarında işlem görürken, altın ons başına 1.860 dolardan el değiştiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner