Yükleniyor...
Sponsored

Dünyanın En Büyük Altıncı Bankası Kendi Kripto Parasını Oluşturdu

Dünyanın en büyük altıncı, ABD'nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, kendi Blockchain tabanlı kripto parasını oluşturdu.

JPMorgan JPM Coin

Dünyanın en büyük altıncı, ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, kendi Blockchain tabanlı kripto parasını oluşturdu. JPMorgan Chase’in oluşturduğu kripto para biriminin adı ise JPM Coin olarak açıklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CNBC, günlük 6 trilyon doların üzerinde para transferine aracılık eden JPMorgan’ın birkaç ay içinde müşterilerinin anında ödemeleri için yeni kripto para biriminin denemelerine başlayacağını bildirdi. CNBC’ye konuşan JPMorgan Blockchain projeleri başkanı Umar Farooq, müşterilerinin birçoğunun parayı farklı şekillerde taşıdıkları ve değeri aktarımında daha gerçek zamanlı bir yol istediklerini dile getirdi.

ABD Doları’na Endeksli Olacak

Yalnızca JPMorgan müşterileri için mevcut olacak olan JPM Coin, ABD Doları’na endeksli olacak. Farooq, JPMorgan Chase’in JPM Coin’i yaklaşık bir yıl önce geliştirmeye başladığını söylerken, önümüzdeki aylarda az sayıdaki kurumsal müşteriyle kullanım olanaklarını test etmeyi planladıkları dile getirdi. Farooq, coin’in testlerine katılacak şirketlerin isimlerini paylaşmayı ise reddetti.

JPMorgan Chase, kripto para biriminin geleneksel kripto para birimlerinden farklı özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor. Geleneksel kripto para birimleri açık erişimli Blockchain teknolojisini kullanırken, halka açık ve değerleri ise coin’in kendisine bağlı. JPMorgan Chase’in kripto para birimi JPM Coin ise ABD Doları’na endeksli ve JPMorgan tarafından geliştirilen özel Blockchain’i kullanıyor.

Birçok uzman JPMorgan’ın bu adımının son derece önemli olduğunu dile getiriyor. Londra merkezli kripto para serbest yatırım fonu Prime Factor Capital’in kurucu ortaklarından ve eski bir BlackRock sabit gelirli yatırımcısı olan Adam Grimsley, bankanın önemli bir adım attığını, herhangi bir savaşta ilk kurşunun daima önemli olduğunu belirtti. Grimsley, JPM Coin’in büyük kurumların Blockchain ve dijital parayı daha geniş biçimde benimsenmesi yolunda ilk hamle olabileceğini dile getirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x