Yükleniyor...

Düşen Piyasada 12.000’den Fazla Kripto Para Tarihe Gömüldü

Kripto paraların yaygınlaşması her ne kadar artış gösterse de, düşen piyasada 12 binden fazla kripto para tarihe gömüldü.

Dusen Piyasada 12 Binden Fazla Kripto Para Tarihe Gomuldu

Kripto paraların yaygınlaşması her ne kadar artış gösterse de, düşen piyasada 12 binden fazla kripto para tarihe gömüldü.

Ayı piyasası olarak tabir edilen uzun soluklu düşüş trendi, kripto paraları oldukça etkiledi. Majör coin’ler olarak bilinen Bitcoin ve Ethereum da düşüşten payını aldı. Dünya genelinde yaşanan piyasa düşüşleri, 12.000‘den fazla kripto paranın yok olmasına neden oldu.

12 Bin Kripto Para Yok Oldu

Bitcoin’in popülaritesiyle hayata geçen binlerce kripto para, insanların beğenisine sunuldu. Geçen yıl yaşanan boğa piyasasında, fiyat artışının getirdiği ilgi kripto paraların çoğalmasının da önünü açtı.

Bu yıl yaşanılan zorlu süreçler, yatırımcıların kripto paralara olan ilgisini azalttı. Özellikle dolar üzerinde yoğunlaşan nakit akışından dolayı, dijital varlıklar uzun soluklu ayı piyasasına girdi. Kripto tarafında yaşanılan dolandırıcılıklar, iflaslar, davalar, yasaklamalar binlerce insanı piyasalardan soğuttu.

Terra ağının patlaması ve Luna‘nın büyük çöküş yaşaması başta olmak üzere, Three Arrows Capital ve Celsius gibi kripto şirketlerinin batışı insanları korkuya yöneltti. Kurumsalların da kripto piyasaların düzenlenmesi gerektiğini düşünerek çekilmeye başlaması, sektöre duyulan güvenin kaybolmasına neden oldu.

Geçen sene kripto paralar için oldukça fazla para akışı vardı. Ancak günümüzde bu akış oldukça azaldı. CryptoCompare’nin araştırma analisti Jacop Joseph, bir röportajında şunları söyledi;

“Devam eden ayı piyasasının getirdiği zorluklardan sonra kamu hizmeti olan iyi projeler bile, sermayeye ve finansmana erişimlerini kaybettiklerinde operasyonlarını sürdürmek için mücadele edeceklerdir.”

Geçtiğimiz yıllarda kripto pazarının ufak çaplı olması nedeniyle, 2018‘de toplam 136 token yok olurken, 2019‘da toplam 766 token tarihe karıştı. Ancak en büyük popülerlik patlamasını bu sene yaşayan kripto piyasası, son düşüşlerin de etkisiyle 12.000‘den fazla token’in tarihe karışmasına tanıklık etti.

Analistlerin düşüncelerine göre, ayı piyasasında güçlü projeler gelişim gösterirken, içi boş token’ler tarihe karışmaya devam edecek. Özellikle sektöre gelecek düzenlemeler nedeniyle, binlerce kripto para yok olup gidecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner