Yükleniyor...

dYdX, Yeni Protokolü dYdX v4’ü Tanıttı

Merkeziyetsiz ve açık kaynaklı olan dYdX, önceki versiyonlarını bir adım öteye taşıyan dYdX v4 protokolünü tanıttı.

dYdX v4

Merkeziyetsiz ve açık kaynaklı olan dYdX, önceki versiyonlarını bir adım öteye taşıyan dYdX v4 protokolünü tanıttı.

Kripto projeleri, günden güne artan kripto benimsenmesine ayak uydurarak yeni gelişmelerini duyurmaya devam ediyor. Birçok kripto projesi, özellikle ekosistem ve topluluk gelişimine odaklanmış durumda.

Merkeziyetsiz kripto kuruluşu dYdX, üç ana bileşenden oluşacak gelişmiş bir protokol olan dYdX v4‘ü öne sürdü. Bu protokol, önceki versiyonları daha verimli ve daha kullanışlı hale getiriyor.

dYdX, dYdX v4 ile Sahnede!

Merkeziyetsiz kripto projesi dYdX, yeni protokolü dYdX v4’ü tanıttı.

Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan dYdX’in önceki versiyonları, akıllı kontratlar ve bulutta barındırılan merkezi hizmetlerle faaliyet gösteriyordu. Bu yeni protokol ile birlikte, mevcut alışılmışlıkların yıkılması planlanıyor.

Yeni protokol dYdX v4, bağımsız bir katman-1 blokzinciri olarak tasarlanıyor. Bu sayede dYdX v4, zincir üstü emir defterini ve eşleştirme motorunu barındırıyor.

dYdX Zinciri, Cosmos SDK ve CometBFT PoS konsensüs protokolünün sağlamlığıyla şekillenecek. Bu yeni sistemin mimarisinin halen daha gelişme aşamasında olduğunu ve detaylarda değişikliklerin meydana gelebileceğini aktardı.

dYdX v4 Mimarisi

Merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu dYdX, dYdX v4 protokolünün üç ana bileşenden oluşacağını belirtti. Bu üç bileşen, protokol, indexer ve arayüz olarak dikkat çekiyor.

GO dilinde yazılan dYdX v4 protokolü, doğrulayıcılar ve tam düğümlerden oluşan iki çeşit düğüm desteğini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, Indexer hizmeti ile Web2 dostu verimlilik sunulması planlanıyor.

Kullanıcıların merkeziyetsiz deneyime erişmesini kolaylaştırmak isteyen dYdX, yeni protokolü Web, iOS ve Android platformlarına açık kaynaklı arayüz sunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner