Yükleniyor...

Ekonomist Jeffrey Tucker: Bitcoin Ölçeklendirilseydi Fiyatı Çok Başka Olurdu

Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü yayın direktörü Jeffrey Tucker, uzun süredir devam eden Bitcoin ölçeklendirme tartışmasını gün içerisinde attığı tweet'le yeniden ateşledi.

jeffrey tucker 22

Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü yayın direktörü Jeffrey Tucker, uzun süredir devam eden Bitcoin ölçeklendirme tartışmasını gün içerisinde attığı tweet’le yeniden ateşledi.

Uzun zamandır Bitcoin (BTC) savunucusu olarak bilinen ekonomist, kripto varlığın altında yatan teknolojinin “düzgün bir şekilde ölçeklendirilmemesi” nedeniyle, mevcut fiyatın olması gerekenden daha düşük olduğunu öne sürdü.

Tucker’ın twiti, bu ayın başlarında Bitcoin düşmanı Peter Schiff ile yaptığı panel tartışmasında yaptığı açıklamalar ile devam etti. Tartışma sırasında, varlığın ana akım tarafından benimsenmesini engelleyen bu “saçma ölçeklendirme sorunu” için çok fazla zaman harcandığını söylemişti ve ekledi:

” Benimsenme istenilen düzeyde olmadı ve tüketici kullanımına olması gerektiği gibi sunulmadı, ancak ölçeklendirme olsa iş değişirdi. Şimdi ise Bitcoin’in düzgünce ölçeklendirilmediğinde neler olabileceğini deneyimliyoruz.”

Tucker, Bitcoin’in mevcut finansal kriz gibi zamanlarda gelişmek için tasarlandığını ve şu anki durumun ölçeklendirme sorunundan kaynaklanmadığını belirtti:

“Bitcoin, bu gibi zamanlarda güvenli bir sığınak olacak şekilde geliştirildi. Öyleyse neden Bitcoin’i, geliştirildiği zamanda ve birkaç yıl boyunca da olduğu gibi güvenli bir sığınak olarak görmüyoruz? ”

Vitalik Buterin ve Blockstream’den Tucker’a Tepki

Bitcoin’in ölçeklendirme sorunu, kripto para birimindeki bugüne değin en ateşli tartışmalardan biri olmuştur. Temel katman ağı işlemleri, geniş çaplı bir ana akım para birimi olarak benimsenmesini sağlayacak kadar hızlı bir şekilde işleyemez. Bir çözüm olarak blok boyutunu yükseltme konusundaki tartışmalar nihayetinde Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) çatallarına yol açarken, Bitcoin ise Lightning Network’ü bir ölçeklendirme çözümü olarak benimsedi.

Tucker’ın 31 Mart’ta attığı tweet, Twitter’daki kripto para topluluğunun önde gelen isimleri arasında bir tartışma başlattı. Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, Tucker’a bu yıl piyasaya sürülecek olan ve uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0’a göz atması gerektiğini söyledi .Buterin Ethereum 2.0’ın yüksek ölçeklenebilirliğe sahip olduğunu ancak sadece blok boyutunun artmasına dayanan merkezileşme olmadığını belirtti.

Bu twit üzerine, Bitcoin geliştirme şirketi Blockstream CEO’su Adam Back “Lols” yazarken, CSO Samson Mow ise kahkaha emojisi gönderdi.

“Ölçeklendirmenin Fiyatla İlgisi Yok”

Blokzinciri analisti Willy Woo, ölçeklendirmenin fiyat veya piyasa değeri ile ilgisi olmadığını belirterek, örnek olarak altını öne sürdü:

“Altın saniyede kaç işlem yapar? Yani kasalar arası nakil işleminden bahsediyorum. Bu BTC ana zinciri. ETF’ler ve türevler üzerinde yaptığımız takaslar altının 2. katmanı gibidir. Bu ölçeklendiğinde BTC’nin 2. katmanı olan Lightning Network de ölçeklenecektir.”

Bitcoin Advisory kurucusu Pierre Rochard, ölçeklendirme için “benimsenmenin önünde ayak bağı değil” diyerek fiyatın aynı olacağını söyledi.

Bitcoin destekçisi Vijay Boyapati ise Bitcoin Cash’te olduğu gibi “düzgün şekilde ölçeklendirilmiş” bir Bitcoin hayal etmenin gerekli olmadığını savundu: “Böyle bir durumda BCash fiyatında olduğu gibi BTC fiyatı da 200 dolar olurdu; pazar sizlerin “düzgün şekilde ölçeklendirme”nize sandığınız kadar önem vermez, esas olarak değişmezliğe büyük önem verir.” dedi.

Yatırımcı ve yazar Tuur Demeester da Tucker’ın tweet’ine kızdığını belirtti ve “Bitcoin’in ölçeklenmesi gayet yerinde” diyerek görüşünü belirtti.

Tucker ise sonunda meydan okuyarak: “Hadi Twitter’dan çıkalım ve bunu bir ara centilmence tartışalım.” dedi ve tartışmayı farklı bir noktaya çekti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner