Yükleniyor...

Ekonomist Selçuk Geçer: ABD Kontrolünde Dolar Tedavülden Kalkacak Yerini Libra Alacak

Hiç şüphesiz dünyanın en önemli ve en güçlü para birimi ABD doları.

ABD ve Facebook Libra

Hiç şüphesiz dünyanın en önemli ve en güçlü para birimi ABD doları. ABD, para biriminin değerini korumak için zaman zaman ülkelere baskı kuruyor ve hatta savaş açacak kadar ileri gidebiliyor. Buna rağmen gelişen ve değişen dünyada ABD dolarını tehdit eden önemli bir şey ortaya çıktı; kripto paralar.

Ekonomist Selçuk Geçer, kripto paralarla ilgili YouTube kanalında son derece önemli bir video paylaştı. Geçer’e göre kripto paralar ABD’nin kontrolünde, yıllardır devam eden teknolojik süreçle beraber ortaya çıktı. En önemlisi ise Bitcoin ile yani kripto paralarla ortaya çıktı.

Ekonomist, ABD doları için Bitcoin’in doğrudan bir tehdit olmadığını, ancak teknolojisinin büyük bir tehdit olduğunu belirtirken, yarın bir ortaya çıkabilecek güçlü bir kripto para biriminin ABD dolarını tahtından edebileceğini öngörüyor.

4. Parasal Devrim

ABD’nin bu durumun farkında olduğunu ve bundan dolayı uzun zamandır bu konuda kontrollü bir şekilde çalışmalar yaptığını belirten Geçer, “Belkide Bitcoin, Ethereum gibi para birimlerinin ortaya çıkmasını Amerika bilerek destekliyordu.” diyerek ABD’nin bu konudaki kontrollü çalışmalarına atıfta bulunuyor. Elbetteki Bitcoin veya Ethereum gibi para birimleri ABD kontrolünde olmayan, tümüyle merkeziyetsiz kripto para birimleridir.

Geçer’e göre, mevcut kripto para birimleri testlere tabii tutulmak için de uzun zamandır ABD’nin merceği altındaydı. Normal hayatta nasıl kullanılabilecekleri gibi birçok konuda derinlemesine test edildiler.

ABD’in yaptığı testler sonrası “4. Parasal Devrim”i gerçekleştirebileceğinin farkında vardığını söyleyen Geçer, bu konuyla ilgili düğmeye basıldığına dikkat çekiyor. Ekonomist, çok yakın gelecekte ABD dolarının bir çıpa para olarak kalmaya devam edeceğini ama tedavülden kesinlikle kalkacağını öne sürüyor.

Birçok insanın nakit para yerine kredi kartı kullandığına, parayı bir yerden bir yere alıp götürmek yerine havale veya EFT’yi kullandığına değinen Geçer, bunların dijital adımın ilk basamağı olduğunu ifade ediyor. Ekonomiste göre, dijital adımın ikinci basamağı kripto paralar ve kripto paralar “4. Parasal Devrim” olarak kısa zaman içinde hayatımıza girecek ve ABD doları, Türk Lirası, İngiliz Sterlini gibi ulusal paralar da tedavülden kalkarak sadece çıpa paralar olarak hayatımızda kalacaklar.

“ABD, Kripto Para Devrimini Libra Üzerinden Gerçekleştiriyor”

Ünlü ekonomist, öngörüsünü bir adım öteye taşıyarak “hatta belki tüm dünya tarafından tek bir para birimi kullanılacak” diyor ve bu konunun emarelerinin Facebook’un kripto parası Libra‘da görüldüğünü söylüyor. ABD’nin devlet kararıyla kripto para devrimini Libra üzerinden gerçekleştiriyor olabileceğine dikkat çeken Geçer, böylece doların fiziki olarak tedavülden kalkacağını, sadece Merkez Bankaları’nda bir değişim aracı olarak kullanılmaya devam edeceğini (kripto paraları çıpalamak için), ancak genel hüküm süren paranın çok yakın zamanda Libra’nın olacağını iddia ediyor.

“Petrol, Altın ve Hatta Faiz Fiyatları Libra Üzerinden Çıpalanacak”

Ekonomist, petrol fiyatlarının, altın fiyatlarının ve hatta faiz fiyatlarının bile doğrudan Libra üzerinden çıpalanacağını, Libra’nın konvertible, dünya çapında geçerliliği olan güçlü bir kripto para birimi olacağını söylüyor.

Selçuk Geçer’in videosunun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/aPUHl4d3ZW4

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner