Yükleniyor...

El Salvador, Bitcoin (BTC) Kullanmaktan Memnun

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi olarak kullanılmasının faydalı olduğunu söyledi.

El Salvador Bitcoin Kullanmaktan Mutlu

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi olarak kullanılmasının faydalı olduğunu söyledi. El Salvador’da 2021 yılının Eylül ayında BTC, yasal para birimi olarak kabul görmüştü. Lider kripto para birimini yasallaştıran ilk ülke olan El Salvador’un kripto ekonomisinde işler yolunda gidiyor.

Bitcoin, El Salvador’un Nüfusuna da Katkıda Bulunuyor

Bitcoin’in yüzde 50 üzerinde yaşadığı büyük düşüşe rağmen El Salvador’da sistem normal bir şekilde işliyor.

Geçen yılın Eylül ayından, bugüne kadar toplam 103,9 milyon dolar değerinde 2,301 BTC satın alan El Salvador, eleştirilere rağmen BTC kullanmakta ısrarcı. Ülke, Ocak ayında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yaptığı “Bitcoin’i yasal para biriminden çıkarın” çağrısını görmezden geliyor.

Temmuz başı itibariyle El Salvador’un elindeki Bitcoin’lerin değeri yüzde 55’in üzerinde bir düşüşle 46,6 milyon dolara gerilemişti. Kripto piyasalarındaki son artışla birlikte bu sayı 55.3 milyon dolara yükseldi.

Alejandro Zelaya, Çarşamba günü Bloomberg ile yaptığı röportajda, Bitcoin’in benimsenmesinin El Salvador’un bankasız nüfusu için faydalı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bitcoin, yatırımları çekiyor. Zemin kazandı ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen haline geldi. İnsanlar önceki yıllarda web siteleri ve dijital iş gibi şeylerden nasıl korktuklarını gösterdi fakat zaman içinde teknolojinin gerçekliğe nasıl ayak uydurduğu görüldü”

El Salvador, bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bir BTC tahvili çıkarmayı planlamıştı, ancak olumsuz piyasa koşulları nedeniyle ertelendi. Zelaya, koşullar düzeldiğinde hükümetin bunu tekrar gözden geçireceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner