Yükleniyor...

El Salvador Bitcoin’i Kabulünde 1 Yılı Geride Bıraktı

Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador'un bu kararının üzerinden tam bir yıl geçti.

El Salvadorun Bitcoini Kabul Etmesinin Uzerinden 1 Yil Gecti

Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador‘un bu kararının üzerinden tam bir yıl geçti.

Bitcoin‘i resmi para birimi olarak ilan eden El Salvador bu alanda bir ilki gerçekleştirmişti.

El Salvador’un Bitcoin’i Resmi Para Kabul Etmesi Bir İlk

Bitcoin’in devletler tarafından tanınıp tanınmayacağı günümüzde hala tartışılırken geçtiğimiz yıl El Salvador bir ilki gerçekleştirerek Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmişti. Başkan Nayib Bukele öncülüğünde gerçekleşen bu olayla birlikte halk, 20 yıldır yerel para birimi olarak kullandığı doların yanında Bitcoin’i de kullanabiliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i yerel para olarak kabul etmesi ilgi çekmişti El Salvador Başkanı Nayib Bukele’ye Bitcoin’i ulusal çapta benimsemesi için ilham veren döngüsel Bitcoin ekonomisi olan Bitcoin Beach’in kurucusu Michael Peterson, bunun tamamen perspektifle ilgili olduğunu söyledi.

Peterson ayrıca şunları dedi:

“Bitcoin ödemelerinin benimsenmesinin yaklaşık yüzde 20 olduğunu iddia ediyor ve bunu başarısızlık olarak gösteriyor. El Salvador dışındaki bir ülkede BTC kabul eden işletmelerin oranı yüzde 5 bile olsaydı, çok heyecanlanırdık”

Peterson ayrıca ekledi:

“Bir değişim aracı olarak benimsenme seviyesinin oldukça olağanüstü olduğunu düşünüyorum. Söylendiği gibi, insanlar bir yılda neler yapılabileceğini abartıyor ve 10 yılda neler yapılabileceğini küçümsüyor. Sanırım bundan 10 yıl sonra eleştirmenliğini hatırlayan birini bulmak zor olacak”

El Salvador’un geçen yıl aldığı bu karar sonrası Bitcoin’in ciddi düşüşü halkta güven eksikliği oluştursa da başkan Bukele ve El Salvador konu hakkında hâlâ heyecanlı.

Bitcoin Ülkenin Bir Kesiminin Güvenini Kaybetti

Bitcoin kullanımında bir merkez olarak adlandırılan El Zonte sahil kasabasında resmileşmesinin ardından BTC kabulüne başlayan 52 yaşındaki işletme sahibi Maria Aguirre, BTC kabulüne geçen yıl başladıklarında değerinin 52 bin 660 dolarda olduğunu ardından ise 68 bin dolara kadar yükseldiğini, şimdiyse düşmekten başka hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Bir başka örnek olarak da bir üniversite öğrenci olan Carmen Majia da başlangıçta Bitcoin kullandığını ancak şu anki durumdan dolayı Bitcoin kullanmadığını söylüyor.

Bukele’nin Bitcoin Şehri Fikri

El Salvador başkanı Nayib Bukele, daha önce 1 milyar dolarlık bir yatırımla ülke yakınlarındaki bir yanardağdan üretilecek enerji ile bir Bitcoin şehri kurmayı hedefliyordu. Bitcoin’in fiyatının ciddi düşüşü bu projenin ertelenmesiyle sonuçlandı.

Kredi derecelendirme kurumu Moody’s’e göre; Bukele’nin Bitcoin işlemleri, El Salvador’a 375 milyon dolara mal oldu. 

Bunlara karşın Bukele, Bitcoin’e olan güvenini kaybetmedi ve değer kaybından faydalanarak 19 bin dolardan 80 Bitcoin daha aldığını duyurdu. Böylece El Salvador’un sahip olduğu toplam Bitcoin miktarı, 2 bin 831 adete yükseldi. Bitcoin’in güvenli bir yatırım aracı olduğunu savunmaya devam eden Bukele, Haziran ayında vatandaşlara grafiklere bakmayı bırakmalarını ve sabırlı olmaları gerektiğini söyledi.  

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner