Yükleniyor...

Elizabeth Warren: Binance, Milletvekillerine Yalan Söylemiş Olabilir

Bir grup demokrat senatör, Adalet Bakanlığı’nın kripto borsası Binance’in iş uygulamaları hakkında milletvekillerine yalan söyleyip söylemediğini araştırmasını istiyor.

elizabeth warren

Bir grup demokrat senatör, Adalet Bakanlığı’nın kripto borsası Binance’in iş uygulamaları hakkında milletvekillerine yalan söyleyip söylemediğini araştırmasını istiyor. 

Massachussetts Senatörü Elizabeth Warren ve Maryland’i temsil eden Chris Van Hollen, ABD Başsavcısı Merrick Garland’a gönderdikleri mektupta, kripto platformunun Amerikan iştirakinin gerçekten ayrı bir kuruluş olup olmadığı da dahil olmak üzere yanlış beyanlarda bulunmuş olabileceğini söyledi. Pazartesi günü federal mahkemeye sunulan 136 sayfalık bir şikayette SEC, Binance.US ve Binance’in birbirinden bağımsız olmadığını iddia etti. Milletvekilleri, Garland’a gönderdikleri mektupta bunun ciddi bir mesele olduğunu yazdılar. 

Binance, Yorum Taleplerine Yanıt Vermedi

Binance temsilcileri yorum taleplerine yanıt vermezken, Adalet Bakanlığı ise yorum yapmayı reddetti. 

Mart ayında Elizabeth Warren, Van Hollen ve Kansas’tan bir Cumhuriyetçi olan Roger Marshall, Binance ve Binance.US arasındaki ilişki hakkında bilgi istedi. Borsa yanıt olarak, iki şirketin ayrı kuruluşlar olduğunu ve uyumluluğu bir öncelik haline getirdiğini söyledi. 

Milletvekilleri başsavcıya yazdıkları mektupta: “Binance ve iştirakinin kongreye yanlış ve yanıltıcı bilgi vererek bu önemli soruşturmayı ve yasama sürecini baltaladığı görülüyor” ifadelerini kullandılar. 

SEC şikayetinde, Changpeng Zhao’nun bir dizi menkul kıymet kuralını ihlal ettiğini, müşteri fonlarını yanlış kullandığını ve yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia etti. SEC ayrıca uluslararası şirketin ve Zhao’nun ABD merkezli işletmeyi yönetmeye yakından dahil olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra SEC, bazı varlıkların dondurulması için geçici bir kısıtlama emri talep etti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner