Yükleniyor...

Elon Musk Hiç Bitcoin (BTC) Yatırımı Yaptı mı?

Tesla, kısa süre önce bilançosunun 1.

elon musk bitcoin yatirimi

Tesla, kısa süre önce bilançosunun 1.5 milyar dolarını Bitcoin’e (BTC) çevirdi. Peki Elon Musk kişisel olarak Bitcoin satın aldı mı?.

Muhtemelen teknolojide ve yenilikçi geliştirmede dünyanın en büyük ismi olan Elon Musk, bir süredir kripto para birimi ve blok zinciri tabanlı kripto para dünyasını deyim yerindeyse mikser gibi karıştırıyor. Musk’ın dünya çapındaki zengin nüfuzuyla, herhangi bir pazarda balina olarak oynama yeteneğine sahip olduğu açık. Son zamanlarda Musk’ın şirketi Tesla, bilançosundaki varlıklarının 1.5 milyar dolarlık büyük bir kısmını Bitcoin’e çevirdi. Bununla birlikte Musk, bireysel bir yatırımcı olarak Bitcoin yatırımıyla farklı bir ilişkiye sahip.

Elon Musk ve Kripto Para Birimleri

Ne zaman Elon Musk bir kripto para birimi hakkında tweet atsa, piyasa çok kısa bir süre içinde patlayacak gibi görünüyor. Musk’ın sosyal medya platformundaki faaliyeti yakın zamanda Dogecoin’in (DOGE) değer artışına yol açtı. Meme’lerden Twitter anketlerine kadar, Musk’ın (görünüşte şaka olsa da) Dogecoin hakkında konuşması, kripto para biriminin önemli bir yatırımcı dalgası görmesiyle sonuçlandı.

Ayrıca Clubhouse’daki özel bir sohbette, paranın geleceğinin en ironik ve eğlenceli sonucunun Dogecoin’in bir sonraki devrim olarak devreye girmesi olacağını söyledi:

“En eğlenceli sonuç genellikle en olası olanıdır. Muhtemelen en eğlenceli ve en ironik sonuç, Dogecoin’in gelecekte dünyanın para birimi haline gelmesi olacaktır.”

Dogecoin, tweet’lerin bir sonucu olarak, kafa karışıklığı ve yüksek duyarlılıktan kaynaklanan büyük bir pump ve dump’ın bir parçası olarak muazzam bir dalgalanma gördü. Bir hafta içinde, kripto para birimi, yalnızca 24 saat içinde %30’a yakın bir artışla %78 yükseldi. Hacmi de birkaç gün içinde %93,85’lik muazzam bir artışla neredeyse iki katına çıktı.

Musk’ın Net Değeri nedir?

Ocak 2021’de kısa bir süre için dünyanın en zengin adamı oldu ve Amazon’un Jeff Bezos’unu, yılın başında 182,9 milyar dolarlık net serveti ile geride bıraktı. Bezos, Amazon hisseleri yükseldiğinde, Musk’ı tekrar geride bıraktı. Musk’ın net değeri geçen yıl önemli ölçüde arttı. Geçen yıl bu kez, Mart 2020’de, net serveti 150 milyar dolardan fazla artmıştı. Bu sadece 11 aylık bir durum olduğu düşünülürse muazzam bir miktar.

Musk, 2018’de bir tweet’te yalnızca 0.25 Bitcoin’e sahip olduğunu itiraf etti ve bunu Mayıs 2020’de tekrar teyit etti. Ayrıca bu miktarın kendisine bir arkadaşı tarafından verildiğini ve kendisinin satın almadığını belirtti. O zamandan beri Musk, Bitcoin yatırımı hakkında hiçbir iddiada bulunmadı.

Musk’ın Tesla şirketinin Bitcoin’e yatırım yaptığını belirtmek önemli. Bu nedenle, teknoloji uzmanının Bitcoin’de bir varlığı olmayabilir, ancak kripto para birimlerine önem veriyor gibi görünüyor. Fakat bu konuda da ilginç bir nokta var. O da bugün Musk’ın Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bugün verdiği yanıt oldu. Zhao’nun Elon Musk’ın Tesla’sının Dogecoin’e (DOGE) değil de Bitcoin’e yatırım yaptığını söylemesinin ardından Musk, şu ifadeleri kullandı:

“Tesla’nın eylemi doğrudan benim fikrimi yansıtmıyor. Bitcoin yatırımı nakitten biraz daha az aptalca ve Bitcoin’e sahip olmak, bir S&P500 şirketi için yeterince maceracı. Bitcoin neredeyse fiat parası kadar saçmadır. Burada anahtar kelime ‘neredeyse’dir.”

Kısa süre önce bildirildiği üzere Tesla, bilançosunun 1.5 milyar dolarlık kısmını Bitcoin’e koydu. 24 saat içinde Bitcoin fiyatı, Tesla’dan gelen yoğun enjeksiyon ve yüksek duyarlılıkla yönlendirilen yeni yatırımlar sonucunda yaklaşık %20 artarak yeni bir rekor kırdı.

Elon Musk Bitcoin Yatırımı Yaptı mı?

Musk’ın Bitcoin satın aldığından hiç bahsetmediğini biliyoruz. Ayrıca onun bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Ticaret platformları ve Bitcoin’in anonim doğası, ya merkezi olmayan bir platform ya da otomatik bir trade platformu üzerinden ticaret yapıyor olabileceği anlamına geliyor ancak bu tabii ki bilgileri ifşa etmiyor. Durum buysa, pek olası olmasa da Musk, adını söylemeden ve faaliyetini gizli tutarak Bitcoin yatırımı yapıyor olabilir.

Fakat Musk’ın Binance CEO’su Zhao’ya verdiği yanıtlar göz önüne alındığı zaman, kişisel olarak yatırım yapmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner