Yükleniyor...

En Az 18 Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Geliştiriyor

Günümüzde birçok ülkenin Merkez Bankası kendi dijital para birimini geliştirmeye başladı.

AE51D0C9 7464 4F09 B7CE 2FB36A15A7A8

Günümüzde birçok ülkenin Merkez Bankası kendi dijital para birimini geliştirmeye başladı. The Block haberine göre bu rakam 18’e ulaştı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Benimseniyor

Dijital Para Birimleri (CBDC) geliştiren merkez bankalarının listesi büyümeye devam etmektedir. Tabi ki bu rakamlar sadece resmi açıklama yapan devletlerden oluşmaktadır. Bununla beraber kripto para birimi araştırması yapan ama henüz açıklamada bulunmayan ülkeler de olabilir.

The Block‘un araştırmasına göre, analiz edilen 60+ merkez bankalarından 18’i kendi CBDC’lerinin gelişimini veya başlatılmasını açıkça kabul etti. Bu merkez bankaları tarafından kullanılan en popüler platform R3’ün Corda kurumsal defteri gibi görünüyor. Listede en az dört ülke kendi dijital para birimlerini yayınladı ve başlattı. Geri kalan 14 tanesi (içerisinde Türkiye de bulunuyor) ya bu para birimlerini geliştiriyor ya da üçüncü taraf blockchain yazılım sağlayıcılarıyla pilot programlar başlatıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner