Yükleniyor...

Epic Games ve NASA, Metaverse Projesi İçin İş Birliği Yaptı

NASA, geçtiğimiz günlerde Epic Games ile metaverse projesi için ortaklık kurduğunu duyurdu.

NASA metaverse

NASA, geçtiğimiz günlerde Epic Games ile metaverse projesi için ortaklık kurduğunu duyurdu. Anlaşmaya göre kullanıcılara, sanal gerçeklik kullanılarak Mars’ta deneyimler yaşatılacak.

Bu proje için kuruluşlara kitle kaynaklı çözümler sunan HeroX platformu ile anlaşma sağlandı. Platform, astronotların Mars’ta karşılaşabilecekleri deneyimleri ve durumları gösteren bir Sanal Gerçeklik (XR) test ortamına katkı sağlamayı amaçlıyor. HeroX, NASA MarsXR Challenge adlı kitle kaynaklı rekabeti başlattı.

NASA MarsXR Challenge ile NASA, bu deneyim için beş farklı stil arıyor. Her kategori için 4 olmak üzere 20 ayrı ödül ve toplamda 7.000 dolar ödül havuzu olacak. Her kategori için genel kazanan 6.000 dolar alacak. Meydan okumaya katılanların, meydan okumaya girmek için 80 günleri olacak.

NASA ve Epic Games Anlaştı

epic games

Geliştiriciler, NASA’nın Mars XR Operasyon Destek Sistemi ortamında kullanılacak olan Mars varlıklarını ve deneyimlerini oluşturmak için Unreal Engine 5’i kullanacak.

Geliştiriciler, baştan sona bir Mars simülasyonu geliştirecek. Bu simülasyona MarsXR ortamı deniliyor, MarsXR, 400 km2‘den fazla Mars arazisine, gündüz/gece döngülerine, gerçekçi hava koşullarına, simüle edilmiş Mars yerçekimine ve uzay giysileri varlıklarına sahip bir evreni içerecek. Geliştiriciler daha sonra bu varlıklara ekleme yapabilir veya mevcut olanı kendi özel deneyimlerini oluşturmak için kullanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner