Yükleniyor...

ERC-20 Token Nedir? ERC-20 Token Nasıl Alınır, Nasıl Oluşturulur?

Bir ERC-20 token'ı, önceden belirlenmiş bir veri yapısına sahip akıllı bir sözleşmeden başka bir şey değildir.

Bir ERC-20 token’ı, önceden belirlenmiş bir veri yapısına sahip akıllı bir sözleşmeden başka bir şey değildir. Bu yapı, geliştiriciler için oluşturma çalışmalarını kolaylaştırarak, Ethereum blok zincirinde çeşitli işlevlerin uygulanmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. 

Ethereum’dan blok zincirine, Bitcoin’den farklı olarak, bütün bir entegre ekosistem olmak için yaratılmıştır. Bu nedenle, geliştiricileri belirli görevleri kolaylaştırmak için yeni mekanizmalar yarattı. Bunun bir örneği, mevcut bir blok zincirinde “yeni paralar” yaratma yeteneğini geliştirmekti. Bitcoin ile mümkün olan ve renkli madeni paralarda gözlemlediğimiz bir şey. Bunu başarmak için Ethereum geliştiricileri ERC-20 tokenleri oluşturdu.

ERC-20 Token Nedir?

Yaratılışı Fabian kuş kafesi y Vitalik Buterin tarafından önerildi ve 19 Kasım 2015’te onaylandı. EIP-20 adı altında EIP de Ethereum’un bir parçasıdır (EIP, Ethereum İyileştirme Önerisinin İngilizcesinin baş harfleridir).

Kısaltmalar ERC, Ethereum için Yorum İstekleri o Ethereum için Yorum Talebi anlamına gelirken, 20 sayısı, tanımlandığı EIP’den gelir. ERC-20, Ethereum’un akıllı sözleşmesinin uygulayabileceği işlevler ve olaylar hakkında bir standart tanımlar.

Şu anda, ERC-20 token’ları, kripto dünyasında en yaygın kullanılan tokenlerinden biridir. Oluşturulan ERC-20 tokenlerinin miktarı çok büyük. Bugün kaç tane olduğunu Etherscan’da kontrol edebilirsiniz.

ERC-20 Tokenleri Nasıl Çalışır?

ERC-20 tokenleri, prensip olarak, Ethereum’dan blok zincirinde yürütülen akıllı sözleşmelerdir. Ethereum ekibi tarafından oluşturulan programlı bir çerçeve içinde çalışırlar. Bu çerçeve, Ethereum blok zincirinin işleyişini bozmadan farklı kullanımlara izin verecek kadar geniştir. Örneğin, kendi hesap birimlerine sahip olan Ethereum ana defterine paralel bir alt muhasebe tutabilirler.

ERC-20 token’larının bir standart haline gelmesine yol açan tam da bu muazzam esnekliktir. Bu tokenlerin ana faydası, ağ üzerinde yeni tokenler oluşturmak ve yayınlamak için arabirimi standart hale getirmektir. Bu, kabul için belirli kurallar ve parametreler uygulanarak gerçekleştirilir. Örneğin, bir ERC-20 tokeni değiştirmek veya taşımak için Ether’e sahip olmanız gerekir. Bu durum token’ın hem ekonomik hem de faydacı yönünü desteklemektedir.

ERC-20 tokenlerinin amacı ve ihtiyacı, bir standart tasarlamak, tokenler arasında birlikte çalışabilirlik ve uyumluluk oluşturmak ve Ethereum ekosisteminde iyileştirmeleri teşvik etmektir. Bunun nedeni, ERC-20 tokenlerinin yeni tokenler oluşturma işini büyük ölçüde kolaylaştırmasıdır. Çünkü altyapı bunun için tasarlandı. Ayrıca programlama dili sağlamlığı veya sanal makine EVM gibi bu amaca yönelik araçlar eşlik etti.

ERC-20 Tokenler Neden Oluşturuldu?

 • Geliştiricilerin motivasyonu, bu kadar geniş bir şey yaratırken esas olarak birden fazla kapasite yaratmaktı. 
 • API Standart ve kararlıdır, bu da onu kullanarak programlamayı kolaylaştırır. Bu, geliştiricilerin Ethereum’un yeteneklerine dayalı olarak yaratıcı bir şekilde yeni yazılımlar oluşturmasını kolaylaştırır.
 • Programlamanın karmaşıklığını azaltır. API basit olduğu için, onu kullanmak için oluşturulan yazılımın karmaşıklığını azaltır. Bu, yazılı kodun daha iyi okunması, güvenliği ve denetlenebilirliği anlamına gelir.
 • Çoklu programlama dilleri ve taşınabilirlik iyileştirmeleri için destek. Tokenların API’si ücretsiz olduğu için, içinde farklı programlama dillerinde programlama yapmak mümkündür. Bu, belirli bir yazılım oluşturma kapasitesini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu görev için desteklenen dillerden bazıları Solidity, JavaScript, C, C ++, Python, Java ve Go’dur.
 • Uygulanan her bir token türünü anlamada daha az karmaşıklık.
 • Özellikle token ödeneği gibi özellikler sayesinde artan güvenlik seviyeleri
 • Engelleri veya uyumsuzlukları olmadığı için sözleşmeleri bozma riski daha azdır. Bunun nedeni, API’nin kararlı olması, bunlarda yapılan değişikliklerin onu iyileştirmesi, ancak uyumluluğu asla bozmamasıdır.

ERC-20 Tokenlarının Ana Özellikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ERC-20 tokenları temel olarak kapsamlı adaptasyon yetenekleriyle karakterize edilir. Ancak bunu başarmak için bir ERC-20 tokenı, tam potansiyelini kullanmasına izin veren belirli bir temel yapı kullanır. Bu anlamda bu özellikler şunlardır:

 • Bir adları veya tanımlayıcıları ve ilişkili bir sembolleri vardır. Bu iki değer sayesinde, Ethereum blok zinciri içindeki tokenleri tanımlamak ve birbirinden ayırt etmek mümkündür.
 • Sorununun temel ekonomik yönlerini ele alma yeteneğine sahiptir. Ondalık kesinlik sistemi ve toplam emisyon gibi veriler, veri yapısında belirtecin temel bir parçasıdır.
 • Sahiplerinin adreslerinin bakiyelerini kontrol etmek ve gözden geçirmek için bir arayüz işletir. Bu sayede token, belirli bir adreste bulunan toplam fon bakiyesini rapor edebilir.
 • Transfer sistemini yerel olarak yönetebilirsiniz. Bunun nedeni, tokenın fon transferlerini işleme işlevlerine sahip olmasıdır.
 • Ek olarak, token, bir yönden kısmi para çekme işlemlerini özerk olarak yönetebilir. Örneğin, Ali’ye Eles’in hesabından 1000 ETH çekme izni verilirse, Ali ilk çekimde 250 ETH çekebilir. Sonraki para çekme işlemlerinde, Ali fonların geri kalanını çekmeyi bitirebilir, ancak yalnızca 1000 ETH’ye kadar çıkabilir. “Onaylandı” adlı bir özellik ve başka bir “Tedarik” çağrısına bağlı.

ERC-20 Token Nasıl Oluşturulur?

 1. MetaMask’ı indirip kendinize bir hesap açın.
 2. Akıllı sözleşme geliştirmek ve yerleştirmek için kullanacağınız uygulama olan Remix uygulamasına gidin.
 3. Github üzerinden bulabileceğiniz bir Erc20 sözleşme kodunu kopyalayıp editöre yapıştırın.
 4. Sözleşme kodundaki belli başlı yerleri değiştirmeniz gerekiyor. Bunlar tokeninizin adı, kısa adı, rezerve tokenimizden kaç tane olacağıdır. 0x ile başlayan cüzdan kodunuzu da sözleşmedeki ilgili yere eklemeyi unutmayın.  MetaMask cüzdan kodunuzu öğrenmek için MetaMask uygulamasına gidin, sol üstteki üç çizgiye tıklayarak menüye gidin. Karşınıza çıkan ekranda 0x ile başlayan cüzdan kodunuzu göreceksiniz.
  http://remix.ethereum.com adresine giderek buradaki tüm kodları silerek düzenlediğiniz sözleşmeyi yapıştırın.
 5. Sağdaki sekmeden “Çalıştır” (Run) bölümüne gelin. “Yerleştir” (Deploy) bölümünün üzerindeki kısımdan tokeninizi seçin ve “Yerleştir” (Deploy) butonuna tıklayın.
 6. Tıkladıktan sonra karşınıza bir MetaMask ekranı çıkacak. Çıkan ekranı onaylayın.
 7. MetaMask’e gidip işlemler listesinden sözleşme kurulumuna girin.
 8. Çıkan sayfadaki “to” satırında yer alan “Sözleşme” (Contract) adresine tıklayın.
 9. Karşınıza üç sekme çıkacak. Code sekmesine tıklayın.
 10. “Doğrula ve Yayımla” (Verify and Publish) linkine tıklayın.
 11. Tokeninizin adını “Sözleşme Adı” (Contract Name) kısmına yazın.
 12. Remix’teki derleme versiyonunu girin.
 13. Optimizasyon alanını “Hayır” (No) yapın.
 14. Remix’te çalıştırdığınız kodu altta yer alan bölüme yapıştırın.
 15. “Doğrula ve Yayımla” (Verify and Publish) butonuna tıklayın.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner