Yükleniyor...

Erkan Öz, İsabetli Bitcoin Fiyat Tahminleriyle Ünlü Modeli Eleştirdi

'2020 Yeni Ekonomi' kitabının yazarı, ekonomi gazetecisi ve yapımcı Erkan Öz, PlanB'nin ünlü Bitcoin fiyat tahmin modeli 'stok-akış' hakkında yorumlarda bulundu.

Erkan Öz

‘2020 Yeni Ekonomi’ kitabının yazarı, ekonomi gazetecisi ve yapımcı Erkan Öz, PlanB’nin ünlü Bitcoin fiyat tahmin modeli ‘stok-akış’ hakkında yorumlarda bulundu.

Coinkolik’in daha önce bildirdiği üzere, PlanB’nin ünlü modelinin güncellenmiş versiyonu olan Stok-Akışı Çapraz Varlık Modeli (S2FX), kripto para topluluğu trader’larından Celil Öztürk tarafından geçtiğimiz günlerde Türkçe’ye çevrildi. Güncel versiyonun diğer çevirisi ise Japonca olarak yer alıyor.

Erkan Öz ise, Twitter’da bu modele dair görüşlerini belirterek, bu modele tamamen bel bağlanmaması gerektiğini söyledi:

“Unutmayın bu sadece Bitcoin için bir tahmin modeli. Daha önceki yıllarda fiyatın modele göre hareket etmiş olması, gelecekte de edeceğinin garantisi değil. Ancak bu konulara meraklı olan ve İngilizcesi olmayanlar için Celil Öztürk (@cybrspcffrs) S2FX Model’ini Türkçe’ye çevirmiş.”

Birçok analist tarafından da referans alınan S2F modeli makalesi, ilk olarak orijinal sürümü ile 2019 yılında Hüseyin Oğuz tarafından Türkçeye aktarılmıştı.

PlanB geçtiğimiz haftalarda makaleyi güncellediğini açıklayarak, blog hesabında son hesaplamaların çok daha yüksek fiyatları gösterdiğini belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner