Yükleniyor...

SPK’den ‘Al’ Tavsiyesi Verenlere Uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu bugün yaptığı yazılı açıklamada, kripto para piyasasını da yakından ilgilendiren 'piyasa dolandırıcılığı'na dair yeni açıklamalarda bulundu.

spk

Sermaye Piyasası Kurulu bugün yaptığı yazılı açıklamada, kripto para piyasasını da yakından ilgilendiren ‘piyasa dolandırıcılığı’na dair yeni açıklamalarda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SPK yaptığı incelemelerde; Facebook, Twitter, Whatsapp, Telegram gibi sosyal medya ve iletişim araçlarında oluşturulan üyelik bazlı gruplarda, daha önce Kurul tarafından piyasa dolandırıcılığı, güveni kötüye kullanma suçu dâhil pek çok suç fiilinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuş kişilerin de bulunduğunu belirtti.

Kurul tarafından yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye devam edildiği bildirildi.

Açıklamada, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107. maddesi uyarınca; işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçlarını işleyen kişilerin, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı bildirildi.

“Al” Tavsiyesi Verenlere Uyarı

SPK, yaptığı açıklamanın devamında;

  • Whatsapp, Telegram, Instagram, Twitter gibi mecralar üzerinden kapalı grup kuran ve yatırımcıları yönlendirerek buradan menfaat elde edenlere,
  • Gruplar içerisinde yatırımcıları yönlendirip “al” yönünde tavsiye veren ve eş zamanlı olarak kendilerinin veya ilişkili olduğu kişilerin sahip olduğu payları satanlara,
  • Gruplar içerisinde yatırımcıları yönlendirerek yüksek fiyatlardan ellerindeki payları grupların içindeki yatırımcılara satanlara itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca SPK yaptığı açıklamada, bu gruplara dahil olan kişilerin de suça iştirak bakımından sorumlu olabileceklerini bildirdi.

Türk Kripto Para Topluluğu Ne Diyor?

Kripto para analisti Altuğ İşler de kripto para piyasasındaki bu soruna dikkat çekerek, dolandırıcıların yargılanacağı günü beklediğini söyledi.

Ünlü ekonomist Erkan Öz ise; SPK’nın yaptığı açıklama ile birlikte ‘Piyasa dolandırıcılarına duyurulur’ diyen bir tweet’i Twitter hesabında paylaşarak, konuya dikkat çekti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x