Yükleniyor...

Estonya, Kripto Şirketleriyle Ters Düştü

Estonya'da Mart ayından itibaren yürürlüğe giren Terör Finansmanını Önleme ve Kara Para Aklamayı Önleme yasaları, 400'e yakın kripto şirketini sarstı.

shutterstock 1885637839

Estonya’da Mart ayından itibaren yürürlüğe giren Terör Finansmanını Önleme ve Kara Para Aklamayı Önleme yasaları, 400’e yakın kripto şirketini sarstı.

Estonya Hükümetinin önceki süreçlerde kabul ettiği ve Mart ayında yürürlüğüne giren Terör Finansmanını Önleme ve Kara Para Aklamayı Önleme yasaları onlarca kripto şirketini sıkıştırmış halde. Estonya Mali İstihbarat Birimi’nin (FIU), 8 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamaya göre, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 200’e yakın kripto şirketinin gönüllü olarakkapatıldığını belirtti. Ayrıca, 189 şirketin ise gerekli koşulları yerine getirmemesinden dolayı yetkilerine kısıtlama getirildiğini ifade etti.

depositphotos 132666546 stock photo closed tag inside window

Yeni Yasalardan, Kripto Şirketlerine Engel

İki ay önce yürürlüğe giren yasayla birlikte birçok kripto hizmetleri sunan firma, kendri rızasıyla kapanma yoluna gitti. Hizmetlerini sürdürmeye kararlı olan şirtketler ise, yetkilerinin kısıtlanması koşulunda faaliyetlerini sürdürüyor. Neredeyse 400’e yakın kripto firmasının derinden etkilendiği bu yasalar, Estonyalı kripto yatırımcılarının tepkisini çekti.

Kripto piyasasının da negatif ilerlemesini harlayan bu durum sadece Estonya’da değil, pek çok ülkede de gündem konusu oldu. Özellikle de kripto borsaları bazında giderek artan sistemsel problemler ve Fud haberler, ortamı daha da gergin hale getirdi.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner