Yükleniyor...

ETF söylentileri XRP fiyatını düşürdü

BlackRock ETF söylentileri XRP piyasasında büyük bir dalgalanmaya sebep oldu ve bu durumun da önümüzdeki birkaç hafta içinde yüzde 20'lik bir düzeltmeye neden olabileceği yönünde öngörüler ortaya atıldı.

ETF

BlackRock ETF söylentileri XRP piyasasında büyük bir dalgalanmaya sebep oldu ve bu durumun da önümüzdeki birkaç hafta içinde yüzde 20’lik bir düzeltmeye neden olabileceği yönünde öngörüler ortaya atıldı.

17 Kasım itibariyle XRP’nin fiyatı, son 24 saatteki yüzde 7,5’lik düşüş de dahil olmak üzere haftalık bazda yaklaşık yüzde 9,5’lik bir düşüşle 0,60 dolar civarında seyretti.

Düşüş trendi, en üst sıradaki kripto para birimlerindeki fiyat davranışlarını yansıttı. Bununla birlikte XRP, bu hafta yalnızca yüzde 2,5 düşen kripto piyasasının altında bir performans sergiledi.

Öte yandan 17 Kasım ve öncesinde XRP’nin piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkileyen birden fazla olay gerçekleşti.

BlackRock’ın XRP ETF söylentisi

13 Kasım’da XRP’nin fiyatı, XRP merkezli bir BlackRock borsa yatırım ürünü (ETF) hakkındaki söylentilerin etkisiyle yüzde 12 artarak yaklaşık 0,75 dolara yükseldi.

Ancak, Bloomberg’in ETF analisti Eric Balchunas daha sonra söylentiyi yalanladı ve bu yalanlama, XRP’nin o günkü ilk değerine hızla geri dönmesine yol açtı. XRP fiyatındaki dalgalanma, çoğunlukla uzun pozisyon sahiplerini etkileyen büyük likidasyonlarla sonuçlandı.

Örneğin, 13 Kasım ve 14 Kasım tarihleri arasında türev piyasası 17,5 milyon dolar değerinde uzun likidasyona tanık oldu. Buna karşılık, Coinglass’a göre yalnızca 2,87 milyon dolar değerinde kısa pozisyon tasfiye edildi.

BlackRock XRP ETF söylentisinin ardından yaşananlar, XRP’nin haftanın geri kalanında fiyatının aşağı yönlü seyretmesinde önemli bir etken oldu.

XRP fiyat tahmini

Şu ana kadar devam eden XRP fiyat düşüşü, tipik bir boğa piyasası düzeltmesi gibi görünüyor ve bunun ardından genel yükseliş trendinin devam etme şansı yüksek.

XRP/USD Haziran 2022’den bu yana dev bir yükselen direnç içinde dalgalanıyor. Kasım 2023 itibarıyla kripto para birimi, grafiğin üst trend çizgisini direnç olarak test ettikten sonra bir düzeltme dönemine girdi.

Teknik açıdan bakıldığında, şu anki fiyat seviyelerinden yüzde 18,5 düşüşle 0,50 dolara yakın alt trend çizgisine doğru bir düşüş riski taşıyor.

Bununla birlikte, 0,50 dolarlık aşağı yönlü hedef XRP’nin 50 haftalık ve 200 haftalık üstel hareketli ortalaması (EMA’lar) ile çakışıyor. Ayrıca, bu seviye Mart 2021 ile Ocak 2022 arasında destek görevi görmüştü.

Tersine, 0,75 dolara yakın mevcut direnç seviyesinin üzerinde kararlı bir kırılma, XRP fiyatını 2023’te veya 2024’ün başlarında 1,13 dolara doğru yola çıkaracak ve mevcut fiyat seviyelerinden yüzde 80’in üzerinde bir artış sağlayacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner