Yükleniyor...

Ethereum 2.0 İçin Gerekli Olan ETH Toplandı: Sırada Ne Var?

Ethereum 2.0’ın ilk aşamasını başlatmak için gereken ETH toplandı. Ethereum şimdiye kadarki en iddialı yükseltmesinin etkinleştirilmesine başlamak için artık yeterli miktara sahip ve bu, Ethereum’un ekonomik modelini, kaynak kullanımını ve yönetimini kökten değiştirecek

eth 2.0

Ethereum 2.0’ın ilk aşamasını başlatmak için gereken ETH toplandı. Ethereum şimdiye kadarki en iddialı yükseltmesinin etkinleştirilmesine başlamak için artık yeterli miktara sahip ve bu, Ethereum’un ekonomik modelini, kaynak kullanımını ve yönetimini kökten değiştirecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kasım ayı başlarında piyasaya sürülen Ethereum 2.0 depozito sözleşmesi Pazartesi gecesi 540.000’den fazla ETH (325 milyon dolar değerinde) tahakkuk etti ve Ethereum 2.0 için beacon chain önümüzdeki hafta başlayacak. Bu değişimle bir proof of work konsensus mekanizmasından proof of stake mekanizmasına geçiş yapılacak. Bu durum ölçeklenebilirlik de dahil olmak üzere bir dizi sorunu çözme umudu içeriyor.

Ethereum Vakfı daha önce başlangıç tarihini 1 Aralık olarak belirlemişti. 24 saatlik bir sürede yaklaşık 300.000 kadar ETH yatırıldıktan sonra hedefe daha erken ulaşılmış oldu. Sözleşmeyi tetiklemek için gereken ETH’nin son %25’i dört saat içinde yatırıldı. Kontrat Pazartesi 22:45 UTC itibariyle sadece 385.440 ETH idi. Ethereum, Pazartesi günü 24 saatlik bir süre içinde fiyatının yaklaşık %10 arttığını gördü ve iki yıldan bu yana ilk kez 600 doları aştı.

Ekran Resmi 2020 11 24 11.48.25

Beacon Chain

Açık olmak gerekirse, ağın kendisi henüz başlamıyor. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, mevcut Ethereum ağıyla paralel olarak çalışmak için “beacon chain” olarak adlandırılan paralel bir proof of stake blok zincirini etkinleştirecek. Geliştirmenin ilk aşamaları, mevcut kullanıcıları ve Ethereum’daki merkezi olmayan uygulamaları etkilemeyecek.

Ethereum 2.0 lansmanındaki beacon chain’in birincil paydaşları, bir proof-of-stake ağındaki madencilere eşdeğer olan doğrulayıcılar olacaktır. Madenciler gibi, doğrulayıcılar da işlemleri işleme ve yeni bloklar oluşturma karşılığında ağda ödüller kazanmaktadır. Ethereum 2.0 doğrulayıcı olmak için, bir kullanıcının depozito sözleşmesi yoluyla minimum 32 ETH yatırması gerekir. Ağın başlangıcında, doğrulayıcıların kabaca %20 yıllık ödül kazanmaları bekleniyor. 16.300’den fazla doğrulayıcı, lansman sırasında ağın güvenliğini sağlayacak.

Beacon chain aktivasyonu, Ethereum 2.0 geçişinin dört aşamasından ilkidir; bu, doğrulayıcıların alıştırılmasıyla başlar ve sonunda tüm kullanıcıların ve dapp’lerin yeni ağa tam geçişine yol açar.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x