Yükleniyor...

Ethereum, Bu Özelliği ile Dijital Ödemede Dünya Lideri Visa’yı Geride Bırakabilir!

İstanbul güncellemesi sonrası Ethereum (ETH) ağı sayısız yeniliklere kavuştu.

Ethereum Visa

İstanbul güncellemesi sonrası Ethereum (ETH) ağı sayısız yeniliklere kavuştu. Bu yeniliklerden biri Ethereum’un üretimini hızlandırıyor ve saniyedeki işlem miktarını (TPS) altmış kat artırıyor.

Maksimum Hız için ZK-Rollup

Ethereum Vakfı ile ortaklığı bulunan ve bir startup olan Dien 3, İstanbul güncellemesi ile ZK-Rollup özelliğinin Ethereum ağının hızını nasıl artırabileceğini gösteren bir rapor yayınladı. ZK-Rollup, verilerin bir kısmının dış zincirlere aktararak ana blok zincirinin boşaltılmasını ve bu şekilde ana ağdaki yükü azaltarak ağın daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Bu teknoloji, en sevdiği ölçeklenebilirlik çözümü olarak “Ethereum’un babası” Vitalik Buterin tarafından sunuldu ve Iden3 ile birlikte ZK-Rollup özelliği her Ethereum bloğunda daha fazla işlemin onaylanmasına izin verecek. Bu nedenle ağın kapasitesi sert şekilde artabilir.

Özellik İstanbul güncellemesi ile (EIP-1108 ve EIP-2028) artık kullanılabilir durumda. Bu EIP’lerin her ikisi de gas fiyatlandırma hesaplanmasının yeniden yapılmasını sağlarken, ZK-Rollup ile maliyetler düşecek.

Kıyas yapabilmek için, Visa ağının saniyede gerçekleştirebildiği işlem miktarı 2000 TPS ve Ethereum şu anda yaklaşık 30 TPS’yi destekliyor. Ancak ZK-Rollup özelliğinin uygulanmasıyla bu değer yüzde 6300 artabilir ve dijital ödemede dünya lideri Visa’nın önüne geçirebilir.

Bu noktada Iden3 uyarınca öngörülen değerler tümüyle tahminidir. Blockchain’in gerçek verimi her zaman doğrulayıcıların kullandığı madencilik ekipmanlarının performansına ve aynı zamanda yerel token talebine dayanmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner