Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Opsiyonları Yeni Bir Rekor Kırdı

Ethereum (ETH) opsiyon pazarı patlayıcı bir büyüme yaşıyor ve görünüşe göre ETH rallisini yıllık yüksek seviyesine taşıyor.

ethereum opsiyonları

Ethereum (ETH) opsiyon pazarı patlayıcı bir büyüme yaşıyor ve görünüşe göre ETH rallisini yıllık yüksek seviyesine taşıyor.

2020’nin ikinci çeyreğinin başlangıcından bu yana, Ethereum bir artış trendi gördü. Veriler, ETH opsiyon pazarının rallinin ana katalizörlerinden biri olduğunu gösteriyor. En iyi opsiyon borsalarından birinin araştırma kolu olan Deribit Insights, şunları söyledi:

“ETH opsiyon hacimleri, 3: 2 ile tüm zamanların en yüksek değerini kırıyor. Alım satım işlemlerini koyun, 1 milyonluk hacim % 52’den % 67’ye sıçrar.”

ETH’nin fiyatının 290 doların altına düştüğü Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, vadeli işlem borsalarının fonlama oranı önemli ölçüde düşük. Bu spot ve opsiyon piyasalarından perakende talebinin vadeli işlemlerden ziyade ETH’yi körüklediğini gösteriyor.

Daha İstikrarlı Bir Ralli

Fonlama terimi, piyasadaki uzun ya da kısa vadeli hissedarları piyasa duyarlılığına dayalı olarak teşvik eden bir mekanizmayı ifade eder. Piyasada daha fazla long varsa, short sahipleri teşvik edilir ya da bunun tam tersi de geçerlidir.

Şubat ayında, Ethereum vadeli işlemlerinin finansman oranı % 0.1 ile % 0.2 arasında değişiyordu. Bu sefer BitMEX’te bu oran % 0.06. Bu vadeli işlem piyasasının devam eden rallinin ana itici gücü olmadığını göstermektedir. Vadeli işlem piyasası birçok borsada 100 kata kadar kaldıraca izin verdiğinden, bir ralliyi düzeltmelere karşı daha savunmasız hale getirebilir. Şu anda, hacim ve açık faiz gibi piyasa verileri, Ethereum talebinin büyük bir kısmının spot ve opsiyon pazarından geldiğini göstermektedir.

Ethereum vadeli işlem sözleşmesinin fonlama oranı ortalama orana yakın kalırsa, 2020’de daha istikrarlı bir yükseliş trendi oluşturabilir.

Ethereum Neden Artıyor?

Ethereum’u haziran ayından bu yana destekleyen en büyük temel katalizörler, görünüşte patlayan DeFi sektörü ve ETH 2.0’ın beklentisidir. DeFi protokollerinde artan kullanıcı etkinliği nedeniyle, gas olarak ETH’ye olan talep artmıştır. Kullanıcı etkinliği, Ethereum blockchain ağının tıkanmaya başladığı ölçüde yüksektir.

CoinGecko COO’su Bobby Ong şöyle açıkladı:

“Ethereum’daki yüksek gas fiyatı, herkesin bahsettiği ölçeklenebilirlik çözümleri uygulanıncaya kadar burada olacak. 100 gwei işlemi bir süre burada kalacak. DeFi verimi yetiştiriciliği, Ethereum’daki diğer tüm DeFi dışı faaliyetleri de dışlıyor. ”

Sonuç olarak, madencilerin gelirleri arttı, bu da Ethereum ağındaki işlem sayısının hızla arttığını gösteriyor.

Glassnode’deki araştırmacılar ise şunları söyledi:

“Ethereum madenci geliri artıyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesinde (7d MA). Saatlik grafikte, şu anda #ETH madenci gelirinin üçte birinden fazlasının, Nisan ayında  %5’ten daha az olan sübvansiyondan ziyade ücretlerden geldiğini görüyoruz. ”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner