Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Ethereum (ETH) Ethereum (ETH), S&P 500 ile Sıkı Bir İlişki Halinde

Ethereum (ETH), S&P 500 ile Sıkı Bir İlişki Halinde

ABONE OL:google-news

Ethereum’un (ETH) S&P 500 ile korelasyonu, kripto para piyasalarının genel durumu ile ilgili doğru bir ölçü olarak kabul edilir.

Bitcoin’in S&P 500 ile olan ilişkisi, yaşanan düşüşle de görüldüğü gibi hala çok sağlam. Ethereum da BTC ile yüksek derecede ilişkilidir. Bu nedenle, Ethereum’un S&P 500 ile yüksek derecede korele olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. ETH altcoin piyasasının bir ölçütü ise, tüm altcoin piyasası da geleneksel borsa ile ilişkilidir.

Bitcoin’in geleneksel borsa ile korelasyonu çoğu analistin odak noktası olmuştur ve bu gerçeği göstermek için S&P 500’ü seçerler. Dün BTC’de yaşanan düşüş bir kez daha lider kripto para biriminin geleceğinin kurumsal yatırımcıların ve geleneksel borsaların elinde olduğunu hatırlattı. Geleneksel pazarlardaki satış, yeni Covid-19 vakalarının endişe verici bir artışından kaynaklandı ve koronavirüsün küresel bir ikinci dalgasının yaşanabileceği kaynaklı korku gün geçtikçe büyüyor. Bu korkular, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tarafından da anlaşılabileceği gibi kripto para piyasasını da etkiledi.

ETH S&P 500 İle İlişkilidir

Daha önce de belirtildiği gibi kripto para ve geleneksel pazarlar arasındaki korelasyon araştırmasının çoğunluğu, Bitcoin’i S&P 500 ile karşılaştırarak gerçekleştiriliyor.Bu genellikle Ethereum yatırımcılarına bu korelasyonu dolaylı olarak kullanmayı tercih etmekten başka bir seçenek bırakmaz çünkü kripto para piyasalarının yönünü hemen hemen BTC belirler. Ethereum ve Bitcoin arasındaki bulunan korelasyon düşünüldüğü zaman, ETH’nin S&P 500 ile de yüksek derecede korele olduğu sonucuna varılabilir.

Ethereum ve Bitcoin, Bitcoin ve S&P 500 ve Ethereum ve S&P 500 çiftleri arasındaki Coinmetrics üzerindeki bu korelasyonları araştırmak aşağıdaki sonuçları veriyor:

ETH BTC SP500

Grafiği daha fazla inceleyerek, aşağıdaki gözlemler yapılabilir:

  • Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonu yaklaşık 0.89’dur.
  • Ethereum’un S&P 500 ile korelasyonu Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonunu taklit eder.
  • Ethereum ve S&P 500 (0.31) arasındaki korelasyon, Bitcoin ve S&P 500 (0.197) arasındaki korelasyondan daha yüksektir.

Sonuç

Mart ortalarında yaşanan Covid-19 kaynaklı krizden bu yana, Bitcoin S&P 500 ile yüksek derecede korelasyonlu hale geldi. Ve birçok analist de bu durumu sıkı takip altına aldı. Ayrıca Ethereum’un S&P 500 ile olan ilişkisi de çok belirgindir ve BTC kullanmak yerine altcoin piyasalarının genel sağlığının daha iyi bir ölçüsü olabilir.

Ethereum’un geleneksel pazarlarla olan ilişkisinin analistlerin odağı haline gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

Öne Çıkan Başlıklar