Yükleniyor...

Ethereum Gas Maliyetini Azaltmak Mümkün mü?

Gas token’ı olarak adlandırılan akıllı sözleşme özelliği, zincir üzerinde hesaplamaları çalıştırmak için ödenen ücretler olan token gas’ı ile ucuza işlem yapmanın bir yolunu sunuyor.

gas maliyetini azaltmak mumkun mu

Gas token’ı olarak adlandırılan akıllı sözleşme özelliği, zincir üzerinde hesaplamaları çalıştırmak için ödenen ücretler olan token gas’ı ile ucuza işlem yapmanın bir yolunu sunuyor. Bu özellik, bir Ethereum kullanıcısının işlem ücretlerini düşük olduğunda satın almasına, depolamasına ve ardından ücret fiyatı kaçınılmaz olarak tekrar yükseldiğinde harcamasına olanak tanıyor.

GasToken, kullanıcıların Ethereum ağında gas’ı tokenize etmelerine, ucuz olduğunda gas’ı depolamalarına ve pahalı olduğunda bu gas’ı kullanmalarına / dağıtmalarına olanak tanıyan yeni ve son teknoloji bir Ethereum sözleşmesi olarak tanımlanıyor. GasToken’ı kullanmak, merkezi olmayan borsaları tahkim etmekten ICO’ları erken satın almaya kadar her şeyi yapmak için işlemlerde yüksek gas fiyatlarını sübvanse edebilir. GasToken, kullanıcıların yükselen gaz fiyatlarından korunmasına yardımcı olabilecek uzun vadeli gas “bankacılığı” sağlayan, kullanıcıların doğrudan gas alıp satmalarına olanak tanıyan Ethereum ağındaki ilk sözleşmedir.

Konu hala tartışılırken, bazı geliştiriciler tokenize edilmiş gas’ın bir gün işlem ücretleri için bir “fiyat tabanı” olarak hareket edebileceğinden ve bunları kalıcı olarak yüksek tutabileceğinden endişe ediyor.

Yeniden Dikkat Çekti

Ücretler aynı hafta iki kez rekor seviyelere ulaştığında, geliştirici Alexey Akhunov’un Haziran Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 2751, gas token’larından kurtulmak için yeniden dikkat çekiyor. Akhunov’un Ethereum Research and Developers mesajlaşma uygulamasındaki hesabı yaz boyunca Ethereum işlemlerinin yaklaşık %1,5 ila %2’sinin ön ödemeli bir gas token’ı kullandığını gösteriyor. Dahası, birçok algoritmik trader, Akhunov’un analizinin yakalamadığı benzer şeylere sahip. Akhunov, şunları söylüyor:

“İşlem havuzları, temelde gas fiyatları için teklif verdiğiniz tek taraflı bir sipariş defteri gibidir. Belirli bir yere verilen bu siparişler, geleneksel çift yönlü sipariş defterinde olduğu gibi düşüşlerde satın aldığınızdan emin olmak içindir.”

Blok zincirleri, özünde veri yerleşim katmanlarıdır. Bazı veriler diğer verilerden daha değerlidir ve verileri zincir üzerinde tutmak, düğüm yöneticilerinin katlanması gereken bir maliyettir. Ethereum, eski sözleşmeleri veya sözleşmelerdeki eski bilgileri silmek için geri Ethereum (ETH) sunarak bu sorunu azaltmaya çalışır. Bazılarının iddiasına göre, bu şimdi daha düşük işlem ücretleri için kullanılıyor.

Gas Maliyetini Azaltabilir

Başlangıçta, 2017’de kripto ürünleri çalışma grubu Project Chicago’dan birkaç akademisyen ve geliştirici tarafından yaratılmış olan tokenize edilmiş gas, özünde, bir işlem gönderdiğinizde çalıştırdığınız küçük bir komut dosyasıdır. Bu komut dosyası, ücretler daha düşük olduğunda bir gas token’ı akıllı sözleşmesinde depolanan önceki verileri siler.

Ağ, eski verileri sildiğiniz için sizi ödüllendirir. Bir Ethereum işlemi göndermenin fiyatı yeterince yüksekse, tokenize edilmiş gas (verileri silen) bunun %50’sine kadar sübvansiyon sağlayabilir. Bu, merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığının Ethereum ücretlerini yeni rekorlara ittiği bir zamanda işe yarayabilir.

GasToken’in ortak yaratıcısı Florian Tramèr, şunları söylüyor:

“Prensip olarak GasToken, DeFi veya diğer uygulamalarda herhangi bir işlemin gas maliyetini azaltmak için kullanılabilir.”

Akhunov gibi bazı isimler ise, sonucun kalıcı olarak yüksek ücretli bir pazar oluşturabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Geliştirici Philippe Castonguay ise bunun sadece ücret piyasasını yumuşattığını söylüyor.

Gas Nedir?

Gas, Ethereum ağında temel bir kaynaktır. Ağdaki her işlem bir miktar gas içermelidir ve her işlem için madencilere ödenen ücret, bir işlem tarafından tüketilen gas’la doğru orantılıdır. GasToken, bir işlemin aynı miktarda işi yapmasına ve daha az gas için ödeme yapmasına, madenci ücretlerinden ve maliyetlerinden tasarruf etmesine ve kullanıcıların buna karşılık olarak daha yüksek ücretler ödemeden daha yüksek gas fiyatları teklif etmesine izin verir. GasToken’i uygun bir işlemde kullanarak bugün Ethereum ağında tasarruf etmek mümkündür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner