Yükleniyor...

Ethereum Geliştiricileri, Doğrulayıcı Limitini Yükseltmeyi Planlıyor

Ethereum geliştiricileri, maksimum doğrulayıcı bakiyesinin mevcut 32 ETH’den doğrulayıcı başına iki bin 48 ETH’ye yükseltilmesini planlıyor.

Ethereum arz 1

Ethereum geliştiricileri, maksimum doğrulayıcı bakiyesinin mevcut 32 ETH’den doğrulayıcı başına iki bin 48 ETH’ye yükseltilmesini planlıyor. 

En son Ethereum çekirdek geliştirici konsensüs toplantısı sırasında tartışılan bu öneri, maksimum doğrulayıcı limitinde yaşanacak artışı değiştirecekken, minimum limit 32 ETH’de kalmaya devam edecek. Mevcut durumda, Ethereum doğrulayıcıları hem minimum hem de maksimum 32 ETH olarak belirlenen bakiye sınırına tabi bulunuyor. Bu durum, büyük ölçekli stake işlemleri ile daha büyük bir miktar üzerinden getiri elde etmek isteyenleri birden fazla doğrulayıcı oluşturmaya zorluyor. 

Michael Neuder, Önerilen Değişiklik Hakkında Konuştu

Şu anda Ethereum ağında 600.000 aktif doğrulayıcı ve sırada etkinleştirilmeyi bekleyen 90.000 ek doğrulayıcı bulunuyor.

Ethereum Vakfı araştırmacısı ve önerilen değişikliğin önemli savunucularından Michael Neuder, 16 Haziran’da gerçekleştirilen geliştirici toplantısı sırasında öneri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Neuder, mevcut doğrulayıcı üst sınırının ademi merkeziyetçiliği teşvik etmesine rağmen, istemeden de olsa doğrulayıcı grubu üzerinde bir enflasyona yol açtığını söyledi. Neuder, üst sınırın yükseltilmesinin aktif doğrulayıcı grubu üzerinde genişlemesini yavaşlatabileceğini ve kesinliğe ulaşma açısından ağın verimliliğini artırabileceğini açıkladı. 

Neuder’e göre önerilen artırılmış üst sınır, doğrulayıcı ödüllerinin otomatik olarak birleştirilmesi olasılığını da beraberinde getirecek. 

Eğer üst sınır kaldırılır ve yükseltilirse, bu ödüller hemen birleştirilebilir ve doğrulayıcılara stake ettikleri ETH’lerden daha fazla kazanmaları için etkili bir araç sağlanabilir. Bunun yanı sıra teklifin, doğrulayıcı başına mevcut 32 ETH sınırı nedeniyle şu anda on binlerce doğrulayıcı bulunduran Coinbase gibi borsalar da dahil olmak üzere daha büyük düğüm operatörlerinin operasyonel endişelerini gidereceği iddia ediliyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner