Yükleniyor...

Ethereum GPU Madencilik Kârlılığı Sıfır Seviyesine Düştü!

Susquehanna tarafından paylaşılan yeni verilere göre, GPU madencilik donanımı kullanılarak yapılan Ethereum madenciliği için aylık kâr Kasım ayında sıfır seviyesine düştü.

Ethereum GPU Madencilik

Susquehanna tarafından paylaşılan yeni verilere göre, GPU madencilik donanımı kullanılarak yapılan Ethereum madenciliği için aylık kâr Kasım ayında sıfır seviyesine düştü. Aynı GPU donanımı ile 2017 yazında aylık bazda yaklaşık 150 kâr elde edilebiliyordu.

Veriler, Proof-of-Work madencilik piyasasına hakim olan ve daha verimli ASIC madencilerinin hakimiyetine ek olarak Ethereum GPU madenciliğinin kripto para piyasasının uzun zamandır içinde olduğu krizden muzdarip olduğunu gösteriyor.

Düşüşün Etkisi

Ağustos ayında Nvidia’nın Bitmax tarafından üretilen Antminer serisi gibi ASIC madencileri tarafından neredeyse tamamen domine edilen bir pazarda GPU madencilik ekipmanı imalatının ciddi ölçüde düşen kârlılığı konusundaki endişeleri nedeniyle şirketin kripto para kolunun ağır darbe aldığı bildiriliyor. Susquehanna analisti Christopher Rolland, yakın zamanda Nvidia’nın kripto para madenciliği üzerinden gelirinin 2018’in üçüncü ve dördüncü çeyreğinde sıfıra yakın olacağını dile getirmişti.

Ethereum GPU Madencilik

Önceden GPU madencilik donanımları kullanılarak Ethereum madenciliği ile yan gelir elde edilebiliyor, donanım başına 150 dolara kadar kâra ulaşılabiliyordu. GPU madenciliği küçük ölçekli girişimciler ve kripto meraklıları tarafından tercih ediliyordu. Ancak Susquehanna’ya göre bu durum Kasım 2018’de GPU madenciliği kârlılığının sıfıra düşmesiyle tamamen değişti.

Şirket, Salı günü müşterilerine gönderdiği bir bilgi notunda durumun genel kripto piyasasının düşüşü dahil olmak üzere Ethereum fiyatının Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70 düşmesi ve ASIC madencilerinin artan verimliliğinden kaynaklandığını belirtiyor.

Nvidia Ağır Darbe Aldı

Belki de hiçbir piyasa oyuncusu GPU madenciliğindeki kârlılığının düşmesinden dolayı Nvidia kadar ağır darbe almadı. Geçen sene Ethereum GPU madencilik donanım üretiminde boğa piyasası güdüsüyle eşi görülmemiş bir artış görüldü. O dönem şirketin hisse fiyatı Ethereum madencilerinin yüksek talebinden dolayı güçlü bir şekilde yükseldi.

Ayı piyasasının başlangıcından bu yana birkaç madencilik havuzu düşen kârlılık nedeniyle piyasayı terk etti. Madenciler küçük marjların sıklıkla yaşanabileceğinden dolayı madencilik ringlerini mümkün olduğu kadar verimli hale getirmek için gittikçe daha çok çaba harcıyorlar.

Bu çerçevede ASIC devi Bitmain, Antminer serisiyle daha geniş bir şekilde madencilik pazarına girerek GPU’lu madencilerini domine etmeye başladı. Kripto para piyasasından çıkışını açıklamasına rağmen Nvidia, GPU madencilik pazarına kapılmasından dolayı zarar görmeye devam ediyor ve stoğu geçen aya göre yüzde 23 düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner