Yükleniyor...

Ethereum işlem ücretleri düşüşte: ETH fiyatı nasıl etkilenir?

Ethereum ağının ortalama işlem ücreti, zincir içi aktivitenin azalmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde yıllık en düşük seviye olan 1,15 dolara geriledi.

ethereum 2

Ethereum ağının ortalama işlem ücreti, zincir içi aktivitenin azalmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde yıllık en düşük seviye olan 1,15 dolara geriledi. Düşen ağ faaliyeti ve işlem ücreti, ETH’nin arzının deflasyona dönmesine neden oldu.

Peki bu düşüş ETH fiyatı açısından ne ifade ediyor?

Blockchain analitik firması Santiment, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin geçen Aralık ayından bu yana en düşük seviye olan işlem başına 1,15 dolara düştüğünü açıkladı. Özellikle bu düşüşün, ETH arzının enflasyonist bir aşamaya geri döndüğü zaman meydana geldiği vurgulandı.

Ethereum ortalama işlem ücreti düşüyor

Ethereum’un işlem ücretlerindeki düşüş, ağ faaliyetlerinde son dönemde yaşanan düşüşe bağlandı. Bağlam sağlamak için, 21 Eylül’de Binance, çeşitli cüzdanlar arasında rutin varlık konsolidasyonu gerçekleştirirken ağın ortalama işlem ücretini 10 doların üzerine çıkardı.

Bu işlemler yılın başlarında, meme coin çılgınlığının ya da NFT alım satım hacimlerinin zirvede olduğu bir dönemde gerçekleşmiş olsaydı ağ ücretleri üzerindeki etkilerinin daha az belirgin olabileceği belirtildi.

Ayrıca Binance’in eylemleri gaz ücretlerini önemli ölçüde etkiledi, çünkü olayla aynı zamana denk gelen başka önemli bir ağ faaliyeti olmadı. Bu durum, Ethereum’un ağ faaliyetlerinin mevcut piyasa koşullarına yanıt olarak soğuduğunun altını çizmiş oldu.

Piyasa gözlemcileri ağ aktivitesindeki bu düşüşü Ethereum için potansiyel bir pozitif hareket olarak yorumladı. Santiment, azalan Ethereum ücretlerinin sıklıkla artan ağ kullanımıyla uyumlu olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun ETH’nin fiyatını potansiyel olarak artırabileceği ve piyasa değerinin toparlanmasına katkıda bulunabileceği şu şekilde ifade edildi:

“Ethereum ağ ücretleri, işlem başına sadece 1,15 dolar ile 2023’ün en düşük seviyesine geriledi. Tarihsel olarak, ETH’nin dolaşımı daha uygun hale geldikçe kullanımın artmaya başladığını görüyoruz. Artan fayda daha sonra piyasa değeri seviyelerinin toparlanmasına yol açabilir.”

ethereum 3

ETH ağı enflasyona dönüşüyor

Ethereum ağ ücretlerinin yılın en düşük seviyesine inmesiyle birlikte, daha az token yakıldığı için dijital varlık enflasyonist hale geldi. Ultrasoundmoney’e göre son yedi gün içinde Ethereum’un arzı 6.371 ETH arttı.

Blockchair’ın baş geliştiricisi Nikita Zhavoronkov, ETH’nin ağ ücretleri nedeniyle enflasyonist olduğunu açıkladı.

Zhavoronkov, “Etherleri yakması gereken Ethereum ücretleri her yerde var ama Ethereum’da yok.” dedi.

Ethereum’un geçen yıl bir Proof-of-Stake algoritmasına geçmesi, arzını yakma yoluyla azaltmayı amaçlıyordu. Ancak ağ aktivitesindeki azalma bu yakma oranını engelledi. Aynı şekilde, katman-2 ağlarının çoğalması, ağ faaliyetlerinin çoğunu giderek daha fazla görüyor ve ETH’nin ana ağını arka plana itiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner