Yükleniyor...

Ethereum Kurucusu Buterin, Stok Akış Modeline İnanmıyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'e göre, Bitcoin'in arz kesintilerinin fiyat takdirine yol açıp açmadığını kanıtlamak imkansız.

vitalik buterin s2f bitcoin

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e göre, Bitcoin’in arz kesintilerinin fiyat takdirine yol açıp açmadığını kanıtlamak imkansız.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ilk kez Hollandalı analist PlanB tarafından Mart 2019’da yayınlanan ve yaygın olarak alıntılanan Bitcoin Stok Akış (S2F) modeline katılmadığını söyledi. Bununla birlikte, fiyat artışları ile Bitcoin’in dörtlü arz kesintileri arasında tutarlı bir korelasyon olmadığı gerçeğinin, modeli çürütmek için yeterli olmadığını da itiraf etti.

Tutarsızlık Şüphe Uyandırır

11 Mayıs’ta Bitcoin yarılanmasının ardından ödüllerin yüzde 50 azalmasıyla madencilerin kazancı 6.25 BTC’ye düşürüldü.

Genel olarak, bu olayın şimdiye kadar önemli bir fiyat değişikliğine yol açtığına inanılmaktadır. Temmuz 2016’dan Mayıs 2019’a kadar BTC yüzde bin 250 oranında arttı. Bundan önce, Kasım 2012’de başlayan ilk dört yıllık döngü boyunca neredeyse yüzde 7 bin hızla artmıştı. Yine de, Buterin’e göre; Bitcoin fiyat artışlarının tutarsızlığı, popüler teoriyi ‘yanlış’ hale getiriyor.

Bu aslında zamanlamanın onu kanıtlamayı veya çürütmeyi zorlaştırdığı anlamına gelir. Örneğin, kripto para kralı 2016-2020 yılları arasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolara ulaştı.

S2F’yi Birçok Kişi Eleştiriyor

Bitcoin’in S2F modeli, fiyatın her ödül kesintisinden sonra önemli ölçüde yükselmesi gerektiğini tahmin ediyor. Aslında, Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı şimdi önemli maden altının altındadır.

Bununla birlikte, Bitcoin boğaları dışında bu model çok fazla şüpheyle karşılanıyor. Birçok kesim bu modelin gerçekliğini sorgulamaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner