Yükleniyor...

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, Time Dergisine Kapak Oldu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin "Kripto Prensi" ismiyle Time dergisinin kapağında yer aldı.

buterin

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin “Kripto Prensi” ismiyle Time dergisinin kapağında yer aldı.

Ethereum’a adanan bir konferans olan ETHenver’ın ardından 80 dakika süren bir röportaj veren Buterin, önemli açıklamalarda bulundu.

Bitcoin’den esinlenerek geliştirilen Ethereum, birçok insanın zengin olmasına yardımcı oldu ve çeşitli suç faaliyetlerinde de kullanıldı. Buterin “Kripto yanlış uygulanırsa, çok fazla distopik potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.

Buterin, aşırı hevesli olan yatırımcılara yönelik tehlikeler, yükselen işlem ücretleri ve halkın kripto algısının değişmesine yol açan zenginlik gösterileri konusunda endişeli. Milyonerler için dijital çağda statü sembolü haline gelen Bored Ape Yacht Club’a atıfta bulunan Buterin şunları söyledi:

“Tehlikeli olan bu üç milyon dolarlık maymunlara sahip olmanız ve bunun kumarım farklı bir türüne dönüşmesidir”

“Ethereum Sosyopolitik Deneyler İçin Launchpad Olmalı”

Buterin, Ethereum’un her türlü sosyopolitik deney için bir launchpad olmasını umuyor. Daha adil oylama sistemleri, şehir planlaması, evrensel temel gelir, bayındırlık projeleri. Her şeyden önce, platformun otoriter hükümetlere karşı bir denge ağırlığı olmasını ve Silikon Vadisi’nin dijital yaşamlarımız üzerindeki hakimiyetini alt üst etmesini istiyor. Ancak Buterin, Ethereum’un dönüştürücü gücüne yönelik vizyonunun açgözlülük tarafından ele geçirilme riski altında olduğunu kabul ediyor. Ancak Buterin, tüm prestijine karşın Ethereum’un rotadan sapmasını engelleyemeyebilir. Zira platform merkeziyetsiz bir biçimde tasarlanmıştır ve Buterin Ethereum’un resmi bir lideri değildir. Buterin, herkesin geleceği üzerinde tek taraflı bir güce sahip olması gerektiği fikrini de reddediyor.

“Kriptonun Amacı Milyon Dolarlık Maymun Resimleriyle Oynamak Değil”

Buterin, Rusya’nın işgalinin ardından Ukrayna’ya yardım için yüz binlerce dolar hibe etti. Kriptonun önemine de dikkat çekti.

“Son üç haftadaki durum, kripto alanında birçok insana, kriptonun milyon dolarlık maymun resimleriyle oyun oynamak olmadığını hatırlattı

2022’de verdiğim kararlardan biri, daha fazla risk almaya ve daha az tarafsız olmaya çalışmaktı. Hiçbir anlamı olmayan bir şeye dönüşmektense Ethereum’un bazı insanları gücendirmesini tercih ederim”

Bitcoin’in Yalnızca Para Birimi Olarak Kullanılmasının Bir Hata Olduğunu Düşündü

Buterin, Bitcoin’in üzerine inşa edildiği blockchain teknolojisi hakkında daha fazla şey öğrendikçe, onu sadece bir para birimi olarak kullanmanın israf olduğuna inanmaya başladığını dile getirdi. Buterin, blockchain’in web uygulamaları, organizasyonlar, finansal türevler, yıkıcı olmayan kredi programları, hatta vasiyetler gibi her türlü varlığı güvence altına almak için etkili bir yöntem olarak hizmet edebileceğini düşündü. Bunların her biri, aracılara ihtiyaç duymadan işlemleri gerçekleştirmek üzere programlanabilen “akıllı sözleşmeler” koduyla çalıştırılabilir olacağını düşündü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner