Yükleniyor...

Ethereum Kurucusundan Rakip Projeye Bir Övgü Geldi

Ethereum'un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, son tweet'inde, rakip proje Tezosu'u eleştirdikten sonra iyi dileklerde bulundu.

buterin tezos

Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, son tweet’inde, rakip proje Tezosu’u eleştirdikten sonra iyi dileklerde bulundu.

Rus-Kanadalı programcı Buterin, Tezos’un teknolojisini “iyi düşünülmüş” teknoloji olarak övdü ancak yönetim felsefesiyle ilgili eleştirileri var. Buterin, şu ifadeleri kullandı:

“Umarım Tezos başarılı olur. Bazılarına şahsen katılmasam da, gerçekten ilginç ve iyi düşünülmüş teknoloji ve yönetişim felsefesine sahip.”

Tezos, matematikçi Arthur Breitman tarafından geliştirilen ve 2018’de piyasaya sürülen, “kendi kendini değiştiren” bir proof of stake blok zinciridir. Gişe rekorları kıran ilk kripto para teklifi (ICO), 2017’de 232 milyon dolarlık bir para topladı ve daha sonra, bu Eylül ayında 25 milyon dolarlık bir anlaşmayla sonuçlanan davayla son buldu.

Tezos’un zincir içi yönetişim modeli, “baker’ların” token’larını “rulolara” koyduktan sonra herhangi bir teklife oy vermesine olanak tanır. Bu şekilde, yeni değişiklikler hard fork olmadan uygulanabilir. Bu, yönetimi zincir dışı gerçekleşen Ethereum’dan önemli bir farktır. İyileştirme protokollerinin (EIP’ler) koda çevrilmeden önce topluluk tarafından sosyal düzeyde gözden geçirilmesi gerekir.

2017 yılında Buterin, Tezos’un protokol dışı yönetişimi ortadan kaldıran yönetişim yaklaşımını şiddetle eleştirmişti:

“Gerçekten. Tezos, protokol dışı yönetişim ihtiyacını ortadan kaldırmak gibi resmi bir hedefe sahiptir; şahsen bu yöne katılmıyorum.”

“Ethereum katili” olarak adlandırılan bir “zombi zinciri” olan Tezos, yakında çıkacak olan Ethereum 2.0’ın en büyük meydan okuyucularından biri olmaya devam ediyor.

Yine de XTZ, Temmuz ortasından bu yana ETH’ye göre yüzde 65’in üzerinde düşüş gösterdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner