Yükleniyor...

ENS Coin Nedir? Ethereum Name Service (ENS) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda ENS coin nedir, kripto para birimi Ethereum Name Service (ENS) nedir, ENS coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Ethereum Name Service ENS

Bu yazımızda ENS coin nedir, kripto para birimi Ethereum Name Service (ENS) nedir, ENS coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte ENS coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

ENS Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ENS Coin 734.13 TL TL’den işlem görüyor. ENS Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -4.46% değişim gösterdi. ENS Coin’in son 24 saatteki işlem hENSi ise 151,262,968 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 703,957,117 $ dolar seviyesinde.

ENS Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ENS Coin 22.40 $ dolardan işlem görüyor.

ENS Coin Nedir?

Şu anda, Ethereum blok zincirinin en büyük sorunu, sınırlı ölçeklenebilirliği ve işlem başına yüksek gaz ücretleri nedeniyle sınırlı erişilebilirliği ve kullanım kolaylığıdır.  Web2’nin uzun IP adresleri girmenizi gerektirmesine benzer şekilde, Web3  ve kripto alanlarında karmaşık cüzdan adresleri ve işlem karmaları kullanmak zorunda kalırsınız. Ethereum Name Service (ENS) bu sorunla mücadele etmek için var.

Ethereum Name Service’in bunu nasıl yaptığını ve kişisel ENS alan adınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Ethereum Name Service, Ethereum blok zincirinde bulunan dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. 2017 yılında kurucu Nick Johnson tarafından piyasaya sürüldü ve kripto cüzdan adresleri ve uzun onaltılık sayı ve hash dizileri gibi karmaşık tanımlayıcıları basitleştirilmiş ve okunabilir cüzdan adlarına çeviriyor. ENS, blok zincirindeki Ethereum adreslerini paylaşmayı ve hatırlamayı kolaylaştırır.

Bir kullanıcı Ethereum cüzdanında her ödeme almak istediğinde, karmaşık bir adres yerine oluşturulan ENS alan adı paylaşılır. Cüzdanınızda “Ox4h42j34298sd68” gibi görünen bir ödeme almak yerine, johndoe.eth satırları boyunca insan tarafından okunabilir adlar satın almak için ENS’yi kullanabilirsiniz – bu da adresleri daha kolay hatırlamanıza olanak tanır.

ENS etki alanları kavramı, insan tarafından okunabilir adlar ve hatırlanması kolay URL’ler oluşturarak web’deki çoğu IP adresini basitleştiren Etki Alanı Adı Sistemine (DNS) çok benzer. Etkili bir şekilde, ENS etki alanlarında aynı işletim sürecini kullanır, ancak bunu DeFi olarak bilinen kripto merkezli bir teknoloji uygulayarak  yapar.

DeFi (Merkezsiz Finans), esas olarak Ethereum ağında uygulanmasına rağmen, çeşitli blok zincirlerinde dağıtılabilen birden fazla finansal uygulamaya verilen terimdir. Teknoloji, blok zincirinin kullanımını daha karmaşık finansal kullanım durumlarına genişletiyor ve insanlara varlıkları üzerinde tam kontrol sağlıyor.

ENS ve DeFi’nin kökeni, akıllı sözleşme olarak bilinen Ethereum blok zincirine dayalı bir uygulama etrafında dolaşıyor. Tıpkı çeşitli amaçlar için fiziksel sözleşmeler imzalayacağınız gibi, akıllı sözleşmeler de önceden tanımlanmış bir dizi kural üzerinde çalışan dijital sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler aynı zamanda  blok zincirindeki eşler arası  etkileşimleri de yönetir, bu nedenle ENS gibi birçok  DeFi uygulaması bunları farklı kullanım durumlarını kolaylaştırmak için kullanır. 

Bir ENS alanının oluşturulabilmesi için akıllı sözleşmeler oluşturmak ve yayınlamak için kullanılan bir standart olan bir ERC (Ethereum Yorum İsteği) tokeni kullanır. NFT’ler dağıttıkları için ENS, ERC-721 tokenlerini kullanır. NFT’ler, kripto para birimlerinin aksine, kopyalanamayan benzersiz kriptografik belirteçlerdir. ENS etki alanı, her kullanıcıya ERC-721 tokeninde dağıtılan benzersiz bir cüzdan adresi sağladığı için bu özelliği gerektirir.

Ethereum Name Service Ne İşe Yarar?

Geleneksel DNS adları söz konusu olduğunda, üst düzey etki alanı (TLD), en son segmenti ifade eder. Örneğin,  coinkolik.com’daki .com bölümü ENS’de alan adları  sonunda .eth  ile kaydedilir.

Bir ENS Etki Alanı Kaydetmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Alan adı ne kadar kısa olursa maliyet de o kadar yüksek olur – bu nedenle popüler beş, dört veya üç harfli alan adlarını satın almak isteyen kullanıcıların daha fazla ödeme yapması gerekebilir. Bir ENS’nin ortalama maliyeti tipik olarak yılda 5 ABD dolarıdır.

Not: Ekstra Ethereum gas ücretleri geçerli olabilir.

ENS Alan Adları Güvenli mi?

ENS alan adları akıllı sözleşmeler üzerine kurulduğundan, internet’in DNS’sinden daha güvenli ve özel olarak kabul edilirler. ENS, Ethereum’un son derece programlanabilir ekosisteminde bulunur ve bu, etki alanının adlandırma dışındaki diğer akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesine izin verir. Dijital anlaşmalar, ödeme gecikmelerini ve hata risklerini azaltmak için mevcuttur ve ENS’yi kullanıcılar için son derece güvenli hale getirir.

ENS ve Diğer Adlandırma Servisleri Arasındaki Fark Nedir?

Şu anda ENS rakiplerine göre tercih ediliyor. ENS’nin ana odak noktası, Ethereum blok zincirinde etkileşime giren Web3 kullanıcıları için dağıtılmış ve güvenilir bir adlandırma alanı sağlamaktır. Öte yandan Namecoin ve  Blockstack gibi diğer adlandırma hizmetlerinin çoğu, DNS adlandırma hizmetini tamamen değiştirmeye çalışıyor. ENS aynı yaklaşımı paylaşmaz ve bunun yerine Web2 alanıyla uyum içinde var olmayı amaçlar.

ENS Tokenleri Ne İçin Kullanılır?

ENS her zaman merkezi olmayan ve topluluk için açık kaynaklı bir hizmet olmuştur. Ancak, karar verme yetkisi esas olarak merkezi bir ekibin elindedir. ENS topluluğu arasında daha fazla özerklik dağıtmak için geliştiriciler, yönetiminin halk tarafından yönetilmesine izin verecek olan ENS tokenini Kasım 2021’de başlatmaya karar verdi. 

ENS, ENS merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO) delegelerine  dağıtılan yönetişim tokeninin yayınlandığını duyurmak için Twitter’ı kullandı. (DAO, esas olarak, paylaşılan bir banka hesabına sahip küçük bir İnternet topluluğudur.) ENS DAO topluluğuna, ENS tokenleri şeklinde sermaye verilir ve ENS sistemini daha iyi hale getirmek için toplu olarak kararlar alır.

ENS tokeninin 9 Kasım 2021’de piyasaya sürülmesinden önce,  ENS topluluğuna 100 milyon token hava yoluyla bırakıldı. Bu tokenlerin %25’i kayıtlı etki alanı kullanıcılarına ve %25’i önemli etki alanına katkıda bulunanlara verildi. Kalan %50, DAO topluluğunun gücündedir. Şu anda, token, diğer herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi, birden fazla kripto para borsası ve komisyoncusu ile ticaret yapıyor. 

ENS Avantajları Nelerdir?

  • Kullanıcı tarafından okunabilen cüzdan adreslerine izin verir, yani bir alan adına kripto varlık gönderebilirsiniz.
  • Swarm ve IPFS içerik hash’lerine kolay erişime izin verebilir.
  • ENS, bir dizi akıllı sözleşme olarak Ethereum blok zincirinde çalıştığı için DNS’den daha iyi güvenlik sunar.
  • Alt alanlar oluşturabilirsiniz.
  • Alanlar ve alt alanlar yeniden satılabilir.

ENS Dezavantajları Nelerdir?

  • DNS’e göre daha karmaşık mimarisi bulunmaktadır.
  • Yeni bir servis olmasından dolayı, daha çok kısıtlamaları bulunur.
  • Tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmemesi.

Ethereum Name Service (ENS) Coin Yorum ve Geleceği 2022

ENS, değiştirilebilir ve değiştirilemez özelliklerin bir kombinasyonunu içerdiği için devrim niteliğinde bir projedir. Tüm “.eth” alan adları ERC-721 uyumlu NFT’ler olduğundan, birçok NFT cüzdanında ve pazaryerinde alınıp satılabilirler.

ENS tokenlerine kaydolmayı başaran mevcut ENS etki alanı kullanıcıları, son  airdroptan ek tokenler aldı. Bu nedenle, ENS tokenleri değiştirilebilir ve kripto cüzdanları ve değişim platformları aracılığıyla alınıp satılabilir. Bir NFT için alan adını satabilmenin gücü, aynı zamanda tokenleri bir kripto yatırımı olarak alıp satabilmek, bunu  kazançlı bir yatırım fırsatı haline getiriyor.

ENS Coin’i Nasıl Satın Alırım ve Kendi ENS Alanımı Nasıl Alırım?

Başlangıçta, ENS kurucuları alan adlarını ilgilenen alıcılara satmak için açık artırmalara ev sahipliği yaptı, ancak artık herkes yalnızca ENS alan web sitesine kaydolarak bir ENS alanı satın alabilir.

ENS alan adları, blok zinciri kullanıcılarına kripto cüzdanları aracılığıyla ödeme yapma konusunda daha erişilebilir ve verimli bir yol sağladı. Sistemin merkezi olmayan ağı aynı zamanda daha fazla özerklik sağlıyor ve kontrolü ENS topluluğunun ellerine bırakıyor, bu yüzden bu alan uzun vadede kazançlı bir yatırım fırsatı olabilir. ENS token’ı Paribu üzerinden sadece birkaç tıklama ile satın alabilirsiniz.

Ether takas etmek zorunda kalmadan doğrudan ENS tokenlerini satın almak istiyorsanız, bunu yapmak için Paribu ticaret platformunu kullanın. Paribu, fiat para birimi karşılığında doğrudan ENS tokenlerini satın almanıza olanak tanır. Böylece mümkün olan en basit şekilde bir ENS yatırımcısı olabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner