Yükleniyor...

Ethereum, Shapella Yükseltmesini Gerçekleştirdi

Ethereum'da (ETH) Shanghai hard fork'una hazırlık yapılırken, test ağı Sepolia'daki Shapella yükseltmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

ethereum shapella

Ethereum’da (ETH) Shanghai hard fork‘una hazırlık yapılırken, test ağı Sepolia‘daki Shapella yükseltmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Merkeziyetsiz akıllı sözleşmeler platformu Ethereum, ağ yapısındaki güncellemeler ve birkaç değişim ile dikkatleri üzerine çekiyor. Son olarak The Merge ile yeniden yapılanan popüler proje, token arzında gözle görülür değişimler yaşamıştı.

Deflasyonist sisteme dönmeye başlayan Ethereum, ölçeklendirme problemlerine çözüm sunan Shanghai yükseltmesine de hazırlık yapmaya başladı. Son olarak Ethereum, yaklaşan Shanghai ve Capella hard fork’larının isimlerini birleştiren “Shapella” yükseltmesini başarıyla uyguladı.

Ethereum, Shapella ile Shanghai Yükseltmesine Hazır

Ethereum (ETH), aylarca süren testler ve geçici devnet lansmanından sonra, Shapella ağ yükseltmesini Sepolia’da devreye soktu.

Merkeziyetsiz akıllı sözleşmeler platformu, ağ yapısını daha iyi bir hale getirmek amacıyla çeşitli güncellemelerden geçiyor. “The Merge” ile PoW‘dan PoS’a geçen proje, şimdi de ölçeklendirme sorunlarına odaklandı. Ağın daha hızlı ve daha ucuz hale gelmesini amaçlayan geliştirici ekip, Shanghai hard fork’una hazırlık yapmaya başladı.

Bu kapsamda Ethereum, Sepolia test ağında gerçekleştirdiği Shapella yükseltmesiyle, doğrulayıcıların Beacon Chain üzerinde daha fazla etkileşim kurmasına olanak sağlayacak.

Shapella yükseltmesi, doğrulayıcıların stake edilmiş Ether’lerini (stETH), diğer yeni işlevlerin yanı sıra Beacon Chain’den yürütme katmanına geri çekmelerini sağlayacak.

Geliştirici ekibin sonraki hedefi, geçtiğimiz günlerde tartışmaların da merkezinde yer alan Goerli test Ağı olacak. Ekip, Shanghai yükseltmesinden önce Goerli’deki işleyişini de çözmeye çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner