Yükleniyor...

FBI uyardı: Yeni çıkan bu kripto dolandırıcılığına dikkat!

Hayalinizdeki işe evden başlamak için sizden kripto para göndermenizi talep eden bir işverene karşı dikkatli olun.

kripto hırsız

Hayalinizdeki işe evden başlamak için sizden kripto para göndermenizi talep eden bir işverene karşı dikkatli olun. Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), bunun muhtemelen başka bir dolandırıcılık olduğunu söylüyor. 

FBI, 4 Haziran’da yaptığı açıklamada evden çalışma iş ilanı dolandırıcılıklarında artış olduğu konusunda uyardı. Dolandırıcılar, potansiyel kurbanlarıyla istenmeyen bir çağrı veya mesaj yoluyla iletişime geçerek, restoranları derecelendirmek veya bir butonu tıklatmak gibi nispeten basit bir iş teklif edecekler. Dolandırıcılar, kurbanları sahte bir arayüze yönlendirerek para kazandıklarını göstereceklerinden dolayı kurbanlar para kazanç sağladıklarına bile inanabilirler.

veri kripto

Kripto dolandırıcılıklarına yönelik rapor şaşırttı

Dolandırıcılık yöntemi, kurbanın daha fazla iş için dolandırıcıya kripto ödemesi yapması istenmesi şeklinde ilerliyor. FBI, “İşinizin bir parçası olarak dolandırıcı kişiye kripto ödemesi yapmaya yönlendiriliyorsunuz” dedi.

Dolandırıcılığa işaret edebilecek unsurlar arasında “optimizasyon” kelimesinin aşırı kullanıldığı ve işe alım prosedürü sırasında referans gerektirmeyen iş tanımları yer alıyor. Evden çalışma yaşam tarzının popülaritesinin artmasıyla birlikte, daha fazla kurbanın bu tuzağa düşmesi şaşırtıcı değil.

Uzaktan çalışanlar aynı zamanda nerede konumlanacaklarını seçme özgürlüğüne de sahiptir. Canggu merkezli kripto danışmanı Dominic Frei, yakın zamanda Cointelegraph Magazine ile yaptığı bir röportajda, daha arzu edilen bir yaşam tarzı ve iklim arayışıyla karısını ve iki küçük çocuğunu İsviçre’den Bali’ye getirdiğini söyledi.

Bu gelişme, FBI’ın 2023’te ülke içindeki kriptoyla ilgili dolandırıcılık miktarına ilişkin endişe verici bir istatistik yayınlamasından sonra geldi. 9 Mart’ta Cointelegraph, FBI’ın kripto yatırım kayıplarının 2022’de 2,57 milyar dolardan 2023’te yaklaşık 3,94 milyar dolara yükseldiğini ve bunun yüzde 53’lük bir artışı temsil ettiğini belirten bir rapora atıfta bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner