Yükleniyor...

Merkezi kripto borsaları Mayıs ayında sönük kaldı

CData'nın son raporuna göre, Mayıs 2024'te kripto para piyasası hem spot hem de türev işlem hacimlerinde önemli bir düşüş gördü.

kripto borsa

CData’nın son raporuna göre, Mayıs 2024’te kripto para piyasası hem spot hem de türev işlem hacimlerinde önemli bir düşüş gördü.

Merkezi borsalardaki toplam işlem hacmi ay boyunca yüzde 20,1 düşüşle 5,27 trilyon dolara geriledi. Bu düşüş, Bitcoin‘in Nisan ayındaki halving’inin ardından fiyat aralığının değişmesi nedeniyle art arda ikinci ay alım satım faaliyetlerinde azalmaya işaret ediyor.

Merkezi borsalardaki spot işlem hacimleri 21,6 düşüşle 1,57 trilyon dolara geriledi. Türev piyasası da bir düşüş yaşadı; hacimler yüzde 19,4 düşüşle 3,69 trilyon dolara düştü.

xrp ripple dusus kripto

Kripto borsaları, piyasadaki yükselişe rağmen zayıf kaldı

Gerileme istatistiklerine rağmen türev piyasasının hakimiyeti, yatırımcıların ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Ether borsada işlem gören fonlara (ETF‘ler) yönelik beklenmedik onayına yanıt vermesiyle Aralık 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bu gelişme, Ether türev araçlarına yönelik açık pozisyonların yüzde 50,3 artışla 14,0 milyar dolara yükselmesine yol açtı.

Ay boyunca, kripto borsası Bybit, spot işlem hacminin yüzde 12,7 düşüşle 116 milyar dolara düşmesine rağmen yüzde 7,36 ile tüm zamanların en yüksek spot pazar payına ulaştı. Binance, hacimleri yüzde 19,8 düşüşle 545 milyar dolara gerilemesine rağmen yüzde 34,6 pazar payıyla en büyük spot borsa konumunu korudu.

Türev piyasasında Binance’in hakimiyeti yüzde 45,4’e yükseldi ve aylık 1,68 trilyon dolarlık işlem hacmiyle onu sırasıyla yüzde 21,3 ve yüzde 14,5 pazar paylarıyla OKX ve Bitget izledi.

Aynı zamanda ABD CME borsası da karışık bir performans ortaya koydu. Genel türev işlem hacmi yüzde 7,42 düşüşle 115 milyar dolara düşerken, ETH vadeli işlem hacimleri yüzde 37,5 artışla 20,5 milyar dolara gelerek Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ETH opsiyon işlem hacmi de yüzde 115 artışla 931 milyon dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner